En çok facebook kullanan 3. ülke Türkiye

(TechCrunch’ta yayınlanan ingilizce makaleden alıntıdır)

Mike Butcher

(…)

CommScore’a göre Türkiye şu anda Facebook’taki en büyük üçüncü ülke.

İngiltere’nin birkaç milyon gerisinde ve 26.5 milyonu çevrimiçi olan 75 milyon nüfusu ile yakında ABD’den sonra ikinci olması beklenebilir.

Bu nasıl oldu? Facebook ve İstanbul’daki insanlarla konuştum ve ilk kullanıcıların Facebook’un Türkçe çeviri araçları yayınlaması için yürüttüğü bir kampanya öyküsü ortaya çıktı. Daha sonra site kullanımında patlama olmuş. Aynı işlevde yerel bir toplumsal ağ klonu yok ve genç nüfus (Türkiye’nin yarıdan çoğu 30 yaşın altında) Facebook’u moda, batılı, “görünülmesi gereken” bir site yapmış.

Ayrıca Almanya’da geniş bir gurbetçi Türkiyeli nüfus olması ve Facebook’un giderek iki ülkedeki aileler arasında bir ağ köprüsü işlevi göstermesi de bu duruma yardımcı olmuş. Bir gazeteci burada normal email bile kullanmadıklarını, Facebook’tan mesajlaştıklarını söyledi.

Dahası, geçen sene CommScore çevrimiçi olaran harcanan ayda 30 saat ile Türkiye’nin ABD ve Kanada’dan sonra üçüncü en çok çevrimiçi etkinlik gösteren izlerkitleye sahip olduğunu gösteren bir rapor yayınladı.

Avrupa Birliği ortalaması 29 saat. Türkiye ayrıca dünyanın 12. büyük İnternet pazarına ve %38 penetrasyon değeriyle Avrupa’daki 6. en büyük internet kullanımına sahip. 2012’de 35.8 milyon kullanıcı olması ve Avrupa’nın 5. en büyük internet nüfusunu oluşturması bekleniyor.

Diğer bir deyişle, burada internet inanılmaz bir popülerliğe sahip. Diğer eğlence seçenekleri, televizyonlardaki devlet denetimli heyecansız içerik gençleri yakalayamıyor. (…)

***

İngilizce makaleyi okumak için:
“Turkey: The land that embraced Facebook, FriendFeed and startups”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: