RSF Türkiye’yi izlemeye aldı

İlden Dirini

RSF, Rusya ile birlikte Türkiye’yi, İnternet sansürü bakımından “izlemeye alınan ülkeler” kategorisine aldı*. RSF listesinde yer almamakla övünen TİB’in bu konuda nasıl bir açıklama yapacağı ise merak konusu. Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, “12 Mart Dünya Siber Sansürle Mücadele Günü” nedeniyle sansür raporu yayımladı. İnternet Düşmanları başlığı ile yayımlanan raporda, “web 2.0’a karşı kontrol 2.0” denildi. İnternet sansürü bakımından izlemeye aldığı ülkeler arasına Türkiye’yi de kattı.

Türkiye’de tabuların Atatürk, Ordu, azınlık sorunları (özellikle Kürtler ve Ermeniler) ve ulusal itibara dair düşünceleri kapsadığını açıklayan RSF, Türkiye ile Rusya’yı “İzlemeye Alınan Ülkeler” kategorisine yerleştirdi.

Genel Sekreter Jean-François Julliard ve Yeni Medya Bürosu sorumlusu Lucie Morillon’un yaptıkları ortak açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Belarus ve Tayland’ın “İzlemeye Alınan Ülkeler” içerisinde kalmasına karar verildiği bildirildi.

Özgür habercilik yolundaki mücadele internet üzerinden veriliyor

Dünyada daha özgür bir habercilik yolundaki mücadelenin artık daha ziyade İnternet üzerinden verildiğine işaret eden RSF, Türkiye’de kapatılan binlerce site içerisinde youtube sitesine erişim yasağı konmasının tepkilere neden olduğunu bildirdi; “Bu konularda düşüncelerini açıklamak isteyen blog sahipleri ve İnternet kullanıcıları özellikle de yargısal baskılarla karşılaşıyorlar” dedi.

Raporda, Günlük gazetesine ait site ile istanbul.indymedia.org haber sitesine getirilen erişim yasağı, Gerçek Gündem sitesinden Barış Yarkadaş, Güneşin Çocukları sitesinden Ali Barış Kurt ve Mehmet Kökçüoğlu’ya açılan davalar, Adıyaman’da gergerfirat.net sitesinden Hacı Boğatekin ve Gergerim.com sitesinden Cumali Badur hakkında verilen cezalar da yer aldı.

Ayrıca, gazetevatan.com sitesi yayın yönetmeni Aylin Duruoğlu ve Devrimci Hareket dergisi çalışanı Mehmet Yeşiltepe’nin 10 aylık tutukluluktan sonra tahliye edilmesi ve Agos gazetesi sitesinin Hrant Dink’in katil zanlısına hayranlık besleyenlerce  sabote edilmesi de raporda yer aldı.

İnternette yasaklı sitelerin sayısı artıyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) göre, Türkiye’de bir kısmı “keyfi ve siyasi nedenlerden” olmak üzere, yaklaşık 3 bin 700 site yasaklı. Bu sitelerden birçoğu ya yabancı ülkelerden yayın yapıyor ya Kürt Sorunu’nu ele alıyor ya da eşcinsel topluluklarının denetiminde bulunuyor.

Ancak net rakamlara ulaşmak mümkün değil. Türkiye Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanı Osman Şen, İstanbul’da düzenlenen İnet-tr 2009 konferansında erişime engellenen sitelerin rakamlarının açıklanmayacağını belirtmişti. TİB en son 1 Mart 2010’da Bilgi İhbar Merkezi’ne 5651 sayılı Kanun kapsamına giren suçlara ilişkin olarak yapılan ihbarların kategorik dağılımı bilgilerini açıkladı. Engellenen sitelerin rakamına ilişkin ise bir rakam verilmedi. TİB tarafından yayımlanan rapora “http://www.guvenliweb.org.tr/istatistikler/files/pdf/ihbar_istatistikleri_01.03.2010.pdf” adresinden ulaşabilirsiniz. Türkiye’de yasaklanan sitelerin bildirim yolu ile istatistiğini tutan engelliweb.com’un verilerine göre Türkiye’de erişime engellenen site sayısı 6327’yi buldu. Bu rakamın daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün 12 Mart’ta yayımladığı raporda Türkiye’yi de izlenen ülkeler arasına almasından önce 1 Mart tarihinde TİB’in RSF’de bulunmamakla övünmesi ise ilginç bir ironi oldu. Açıklamada Çin, İran gibi ülkelerdeki bütün ülke internet trafik çıkışlarının denetlendiği, Avrupa da ise daha çok belirli suçlar çerçevesinde engelleme ve filtreleme işlemi gerçekleştirildiği belirtildi.

TİB RSF’nin listesinde yer almamayı referans olarak göstermişti

“Türkiye konuyu 5651 sayılı Yasayla düzenlemiş, ayrıca Avrupa ülkelerinden farklı olarak engelleme yapılabilecek suç türlerini özellikle sınırlandırmıştır” denilen açıklamada, RSF’nin açıklamasında Türkiye’nin isminin zikredilmediği belirtildi. “Yine aynı organizasyonun yayınlamış olduğu başka bir raporda İnternet erişimini filtreleyen ülkeler sayılarak kategorilendirilmiş ve Türkiye, ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Hollanda, İtalya, Danimarka gibi demokratik ülkeler ile birlikte “makul düzeyde filtreleme yapan ülkeler” sınıfında sayılmıştır” denildi.

TİB’in Uyar kaldır metodunun da  dünyaya  örnek bir uygulama olduğu belirtildi: “Özellikle, dünyanın uygulamak için yöntem aradığı “notice and takedown” (uyar-kaldır) hususu, 5651 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmeliklerinde dünyaya örnek olabilecek şekilde ayrıntılı olarak belirlenmiştir.”

RSF’nin 12 Mart’ta yayımladığı raporlar birlikte Türkiye’yi de izlemeye alınan ülkeler arasında ismini zikretmesinin ardından TİB’in bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu.

Rusya da izlemeye alındı

İzlemeye alınan bir diğer ülke ise Rusya. Kremlin’in medyanın genelini denetime tabi tutmasıyla İnternetin Rusya’da en özgür iletişim ortamı haline geldiğine işaret eden RSF, “Bu özgürlük, blog sahiplerinin gözaltına alınması ve yargılanması, “aşırı” bulunan sitelerin yasaklanmasıyla tehdit altında” diye bildirdi.

İnternete düşman ülkeler

RSF’nin “İnternet’e Düşman Ülkeler” listesiyse Suudi Arabistan, Miyanmar, Çin, Kuzey Kore, Küba, Mısır, İran, Özbekistan, Suriye, Tunus, Türkmenistan ve Vietnam’dan oluşuyor.

*RSF raporunun Türkiye kısmına ilişkin raporun tamamına http://www.rsf.org/en-ennemi36675-Turkey.html bağlantısından ulaşabilirsiniz. Raporun tamamına ise http://www.rsf.org/ennemis.html bağlantısından erişebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: