Ağ Toplumuna Hazırlık İndeksinde Türkiye’nin Yeri….

Ağ Toplumuna Hazırlık İndeksi’nde dünya sıralamasında Türkiye 55. sıradan 61. sıraya geriledi…

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Türkiye’nin bilgi teknolojileri altyapısı, kullanımı ve hazırlık endeksinde irtifa kaybettiğini açıkladı.

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun raporunda, Türkiye’ye internetin gelişinin 17. yılının dolduğu hatırlatıldı. Geçen ay sonunda yayınlanan Küresel Bilgi Teknolojileri Raporunun, 5-18 Nisan tarihleri arasında kutlanan İnternet Haftası’na gölge düşürdüğü savunuldu.

Açıklamada, Türkiye’nin, bilgi teknolojileri altyapısı, kullanımı ve hazırlık endeksinde irtifa kaybettiği belirtildi. Ağ Toplumuna Hazırlık Endeksi’nde geçen yıl 55. sıradan 61’e düşen Türkiye’nin, bu yıl da 69. sıraya gerilediği anlatılan açıklamada, Türkiye’de ilk kez 2006 yılında yürürlüğe konulan beş yıllık Bilgi Toplumu Strateji Belgesi hedeflerinin de kağıt üzerinde kaldığı savunuldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
”Bilgi Toplumu Stratejisi hedeflerinin gerisinde kalındığı gibi ülkemizin dünya sıralamasındaki yeri de geriledi. Dünya Ekonomik Forumu’nun ve Dünya İçin İş Okulu’nun birlikte hazırladığı, mart ayı sonunda açıklanan, Küresel Bilgi Teknolojileri 2009-2010 Raporu’na göre Türkiye, 133 ülke içerisinde Ağ Toplumuna Hazırlık Endeksi’nde yine geriledi. Ağ Toplumuna Hazırlık Endeksi’ne 2001 yılında 41’inci sıradan giriş yapan Türkiye, 2007 yılında 55’inci olmuştu. Sıralamada 2008 yılında 61’e düşerken, 2009 yılında da 69’a indi.”

Bilgisayar alanının, 21 mesleki alan içerisinde en yüksek işsizliğin olduğu 4’üncü meslek grubu olduğu da anlatılan açıklamada, Türkiye’nin sıralamada gerilere düşmesinin yalnızca küresel ekonomik krizle açıklanamayacak yapısal sorunların varlığına işaret ettiği belirtildi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25082088/ Erişim tarihi: 14 Nisan 2010

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: