Pew Research Center’dan gençlerin cep telefonu ve mesaj kullanımı üzerine bir araştırma

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gençlerin dörtte üçü cep telefonu sahibi. Dahası her biri günde en az 50 SMS gönderiyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, mobil telefonla kısa mesaj göndermeyi öncelikli bir iletişim aracı haline getiren gençlerin yarısı günde en az 50, ayda 1500 SMS gönderiyor. Pew araştırma merkezi tarafından yapılan çalışmada, 12 ila 17 yaşlarındaki Amerikalı gençlerin dörtte üçü cep telefonu sahibi olduğu ve bunların yüzde 72’sinin kısa mesaj gönderdiği belirlendi. 2004’te mobil telefon sahibi genç oranı yüzde 45’ti ve 2006’da yüzde 51’i SMS gönderiyordu.

Amerikalı gençlerin üçte ikisi, arkadaşlarıyla telefonda konuşmak yerine kısa mesaj göndermeyi tercih ettiğini belirtirken, gençlerin büyük bölümünü (yüzde 54’ü) her gün SMS kullandığını, yüzde 50’si de günde en az 50 SMS gönderdiğini söyledi.

Araştırmaya göre, üç gençten biri günde 100, ayda 3 bin, yedi gençten biri de günde 200 ve ayda 6 bin SMS gönderiyor. SMS konusunda kızların erkeklerden daha faal olduğu ortaya çıkan araştırmada, erkeklerin günde aldığı ve yolladığı ortalama 30 kısa mesaja karşılık, kızların her gün ortalama 80 SMS aldığı ve gönderdiği belirlendi. Kızların yüzde 59’u, erkeklerin de yüzde 42’si sadece “günaydın” demek için SMS gönderirken, ABD’de gençlerin sadece beşte biri SMS’e boyun eğmiyor ve bunların yüzde 22’si günde sadece 1 ila 10 kısa mesaj gönderiyor.

Araştırmada ayrıca, velilerin yüzde 64’ünün çocuklarının telefonlarının içeriğini kontrol ettiği ve yüzde 62’sinin ceza vermek için bazen telefona el koyduğu ortaya çıktı. Gençlerin yüzde 62’si sınıfta cep telefonu kullanmanın yasak olduğunu kabullense bile, yüzde 64’ü ders sırasında SMS gönderdiğini belirtiyor. Gençlerin büyük bölümünün cep telefonu faturasını ailelerinin ödediği de tespit edildi.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Araştırma hakkında daha fazla bilgi almak için; http://pewresearch.org/pubs/1572/teens-cell-phones-text-messages

Reklamlar

One Response to Pew Research Center’dan gençlerin cep telefonu ve mesaj kullanımı üzerine bir araştırma

  1. koray löker dedi ki:

    NTV gene özensizliğini göstermiş ve mânâsız bir başlık manüplasyonu yapmış, Amerika’da yaşayan gençlerin 2/3’ü cep telefonu kullanıyor, yarısı düzenli sms, onların da yarısı günde elli kadar abartılı bir mesaj sayısına ulaşıyor.

    Bu hesap, araştırmanın NTV’deki özetinden gördüğüm hem de… Fakat, Amerika’ sms’e doyamıyor diye başlık atmak daha cazip gelmiş olmalı :-(

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: