Google’a mahremiyet uyarısı

Google’a gönderilen ortak mektupta, firmanın evrensel mahremiyet ilkelerine uymadığı suçlamasına yer verildi.

Batılı 10 ülkenin hükümetleri adına Google’a mektup gönderen Kanada Mahremiyet Hukuku Dairesi, firmanın Street View ve Buzz gibi servislerini yaygınlaştırırken ‘evrensel mahremiyet ilkeleri’ne uymak zorunda olduğunu bildirdi. Mektubu kaleme alan Mahremiyet Dairesi Komiseri Jennifer Stoddart, Google’ın bazı servislerinin mahremiyet ilkelerini gözardı ettiğini belirtti. Google CEO’su Eric Schmidt’e gönderilen mektupta, “Google yeni servislerini hayata geçirirken dünya vatandaşlarının mahremiyet haklarını unutuyor” denildi.

Stoddart, kullanıcıların Gmail üzerinden e-posta gönderdikleri üyeleri otomatik olarak kişisel Google Buzz sosyal paylaşım arkadaş listesine eklemesini örnek gösterdi. Stoddart, “bir servisin ‘beta’ olarak test yayınına almak, mahremiyet ilkelerinin gözardı edilmesini haklı göstermez” dedi.

Sokakları uydudan canlı olarak izlettiren Google Street View servisini de yerden yere vuran Mahremiyet Dairesi Komiseri, firmanın toplayabileceği kişisel bilgilerin asgari düzeyde olabileceğini, üstelik bunlaırn nasıl ve nerde kullanılacağını da üyelere açık şekilde taahhüt etmek zorunda olduğunu vurguladı. Stoddart, sözkonusu servislerdeki ‘başlangıç’ ayarlarının mahremiyeti koruyacak şekilde ayarlanmasını, kullanımının da basit ve anlaşılır olmasını talep etti. Stoddart’ın sert ifadelerle dolu mektubunda ayrıca Google servislerine üye olanların istedikleri zaman üyeliklerini sonlandırmalarını sağlayan basit bir komut eklenmesi talep edildi. Stoddart’ın mektubu, Kanada dışında, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, ispanya, İrlanda, İsrail, Hollanda ve Yeni Zelanda hükümetlerinin mahremiyet ve güvenlik yetkililerince de imzalandı.

Mektup üzerine kısa bir açıklama yayınlayan Google, “bu konu daha önce de defalarca tartışıldı, söylediklerimize ekleyecek çok bir şey yok” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Servislerimiz için topladığımız verilerin nasıl kullanıldığı ve servislere anlamlı ayarlar konulması konularında çok titiziz. Elbette herşeyi yüzde 100 doğru yapabildiğimizi iddia etmiyoruz. Ancak Google Buzz örneğinde olduğu gibi kullanıcıdan gelen geri dönüşler ışığında hızla gerekli önlemleri alıyoruz.”

Kaynak: ntvmsnbc.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: