Facebook’tan yeni bir proje

Yıl başı itibarıyla üye sayısı 400 milyonu geçen Facebook, pek çok kişi için internete günlük giriş kapısı olan Google’ı tahtından indirebilecek büyük bir yeniliğe imza attı. Site, işbirliği ağına dahil olacak sitelerdeki tüm materyalin yanına ‘beğen’ (like) butonu yerleştirerek kullanıcılar ile web sayfaları arasında dev bir ağ haline gelecek.

Facebook üyeleri kendi eğilimlerine uygun harici site ve sayfalarını, oradaki bir butona tıklayıp ‘beğenecek’ ve beğendiğini de diğer Facebook üyeleri görüp onu takip edebilecek. Sonuçta hem Facebook’un trafiği artacak hem de üyelerin bir ‘tercih ve eğilim’ haritası ortaya çıkacak. Facebook ve üye siteler de bu ‘harita’dan yararlanarak üyelere ‘beğenilerine uygun’ sayfalar sunacak.

Bu buton vasıtasıyla Facebook üyeleri beğendikleri içeriği Facebook sayfalarına ve dolayısıyla arkadaş listesindeki üyelere tek bir tıklamayla otomatik olarak taşımış olacak. Beğenilen sayfadaki ‘like’ penceresinde de üyenin listesinden hangi kişilerin o sayfaya üye olduğu, Facebook profiline linkle birlikte gözükebilecek. Bu şekilde kullanıcının eğilim ve tercihleri hakkında da Facebook’a veri sağlanmış olacak.

F8 adlı geliştiriciler toplantısında konuşan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, yeni yapıyı “web deneyiminde bir dönüm noktası’ olarak nitelendirdi. Zuckerberg’e göre yeni sistem ‘kişiselleştirilmiş’ ve ‘daha sosyal’ bir web deneyimi sağlayacak.

Ancak Facebook’un bu yolla üyelerin kişisel tercih ve beğenileri hakkında çok fazla veri toplayacağı ve bu verileri ‘sayfa özelleştirme’ adı altında hedefe odaklı pazarlama faaliyetlerinde kullanacağı da öne sürülüyor. Financial Times gazetesi, sadece editoryal web sayfalarında değil, Yelp gibi gezi-eğlence-turizm sitelerine de konacak butonla Facebook üyelerinin örneğin hangi restoranı veya ürünü beğendiğini diğer Facebook arkadaşlarıyla onların arkadaşları da görebilecek. Uygulama yayıldıkça, hemen her kullanıcının bir ‘sosyal iletişim şeması’ ortaya çıkmış olacak.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: