Sıra Google’a mı geldi?

YouTube engeli yüzünden dünyanın sansürcü ülkeleri arasına giren Türkiye, Google’a aktarılan bazı YouTube IP’lerini engellemeyi sürdürerek Google’ı da sansürlemeye başladı.

YouTube yasağı yüzünden internet sansürcüsü ülkeler arasına giren Türkiye’nin telekomünikasyon işlerini koordine etmekten sorumlu kurumu, YouTube’a uygulanan sansür kapsamında engellenen IP’ler Google’a geçince, Google’ı da sansürler hale geldi.

‘Sansürlü’ IP listesini yenilemeyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yaptığı açıklamada sorumluluğu Google’a atarak “YouTube IP’lerini kullanmayın demiştik ama kullandılar” dedi. Dolaylı sansür sonucunda pek çok internet kullanıcısı iki gündür gittikçe artan oranda Google anasayfaya ve bazı Google servislerine ulaşmakta güçlük çekiyor.

Bazı internet servis sağlayıcıları Google’ın erişim engeline çarpan bu hizmetleriyle ilgili olarak müşterilerine uyarılar geçti. Bunlardan birinde, 3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan (TİB) firmalarına iletilen karar sebebiyle Google’a ait bazı IP’lere hukuksal nedenlerden dolayı erişimin engelleneceği belirtiliyor.

Servis sağlayıcı firmalar, IP’lerin engellenmesinden ötürü Google’ın bazı uygulamalarına erişememe ya da yavaşlık yaşanmasını beklendiğini söylüyor. Firma açıklamalarına göre şunlar olabilir:

  • Google web sitesine erişimde sorun yaşanması
  • Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google Analytics, Google Maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerine erişimlerin yavaşlaması
  • Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme
  • Web sitelerin dahilinde “google search” kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama
  • Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search’e dayalı birtakım uygulamaların etkilenmesi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) yapılan açıklamada ise, Google internet sitesinin erişiminin engellendiği yönündeki iddialara yönelik olarak ”’Yapılan işlem, erişimi engelli olan http://www.youtube.com internet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir” denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedilidi: ”Tarafımızca tesis edilen işlem, kamuoyunun yoğun gündemini oluşturan internet adresleriyle ilgili olmayıp, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinin 05/05/2008 tarihli ve 2008/402 no’lu kararı gereği erişimi engelli olan http://www.youtube.com internet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir.
“Sonuç olarak http://www.youtube.com’a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.
“Dolayısıyla bu hizmetlerden yararlanan internet kullanıcılarının mağduriyetinin çözümü bahse konu hizmetleri sunan şirketlerin elinde bulunmaktadır.”

Öte yandan Google’dan yapılan açıklamada Google’ın servislerine Türkiye’den erişimde yaşanan sıkıntıların sürmekte olan YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu bildirilerek “hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz” denildi.

DNS OLMADI, IP ENGELLEYELİM!
Bugüne kadar erişim engellerini ‘DNS adreslerini engelleme’ şeklinde uygulayan kurum, bir süredir bunu daha kontrol edilebilir olan ‘IP adresi engelleme’ şekline çevirmek için çalışıyordu. Nitekim Türkiyeli kullanıcılar DNS değiştirerek sansürlü sitelere ulaşma yöntemini hızlı şekilde öğrenip uygulamaya başlamıştı.

Ayrıca kurumun açıklamasında neden Google servisleri tarafından kullanılan IP’lerin YouTube yasak listesinde tutulduğu açıklanmıyor. Erişim engelinin, bunu düzeltmeye yönelik teknik işlemlerin veya hukuki itirazların yapılamayacağı haftasonundan hemen önce gelmesi de ayrıca dikkat çekiyor.

Çeşitli kaynaklardan gelen bilgiye göre erişimde güçlük çekilen Google adreslerinin bazıları şöyle:

http://code.google.com
http://pages.google.com
http://video.google.com
http://translate.google.com.tr
http://docs.google.com
http://sites.google.com
http://books.google.com
http://chrome.google.com
http://sketchup.google.com
http://froogle.google.com
http://labs.google.com
http://mars.google.com
http://moon.google.com
http://notebook.google.com
http://toolbar.google.com
http://browsersync.google.com
http://catalog.google.com
http://codesearch.google.com
http://dir.google.com
http://earth.google.com
http://groups.google.com.tr
http://shopping.google.com
http://sky.google.com
http://support.google.com
http://tools.google.com
http://wap.google.com
http://answers.google.com
http://google-analystics.com

Bazı internet servis sağlayıcıların müşterilerine gönderdiği metin şöyle:

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25102788/ (Erişim: 04.06.2010)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: