Başka bir Avrupa ve başka bir bilişim: Alternatif Bilişim! Kültür Endüstrilerinden kurtulmak mümkün mü?

 Alternatif Bilişim, Avrupa Sosyal Forumu’nda “Kültür Endüstrisinden Kurtulmak Mümkün Mü?” başlıklı bir atölye düzenledi. Atölyede bilişimde yeni arayışların önemine dikkat çekildi, özgür yazılımın bu konuda güçlü bir alternatif olduğu ifade edildi.

Avrupa Sosyal Formu’nda seminerlerin yanı sıra atölyeler de gerçekleştiriliyor. Dön toplanan bu atölyelerden biri, “Kültür Endüstrisinden Kurtulmak Mümkün Mü?” idi.

KURTULMAK MÜMKÜN Atölyeye iletişimci Erdem Dilbaz, Avukat Av. Ayşe Kaymak, alternatif bilişimci Ali Riza Keleş ve Bandista müzik grubu üyesi Ahmet Öğüt konuşmacı olarak katıldı. “Kültür endüstrisine karşı paylaşım avantajları”, “Özgür yazılım, üretim ve paylaşım modeli”, “Eserlerin paylaşımı” ve “Türkiye’de fikir hakları ve paylaşımı” gündemli atölyeye Yenikapı Tiyatrosu oyuncuları, oyun yazarları ve üniversite öğrencileri ilgi gösterdi. Kültür endüstrisine karşı durmanın mümkün olduğunu belirtilen atölyede, sanatçıların ve eser sahiplerinin yeni modeller yaratmaya ihtiyacı olduğu ifade edildi. Sanatçıları harekete geçirecek, daha çok bilgi sahibi yapacak, farkındalık yaratacak yeni hareketlere ihtiyaç olduğu söylenen atölyede bunun hukukçu, sanatçı ve bilişimcilerin bir araya gelmesiyle olacağı kaydedildi.

ALTERNATİF ÖZGÜR YAZILIM

Alternatif Bilişim’in kurucularından Ali Riza Keleş, “Özgür yazılım üretim ve paylaşım modeli” başlıklı konuşmasında, özgür yazılımın en temel özelliğinin yerelleşebilme olduğunu belirtti. Özgür yazılıma mesafeli duran kullanıcıların, sanat topluluklarının, çeviri takımlarının, yazılım endüstrisinin artık bugün özgür yazılım modelini yaygın biçimde kullanmaya başladıklarını ifade eden Keleş, özgür yazılımın ise lisansla kendi haklarını korumaya başladığını söyledi. Keleş, “Bilişim teknolojileri, diğerlerinden farklı olarak birer kültür ürünü olma özelliği taşırlar. Bilişim teknolojilerine ruhunu veren, anın ekonomik ve siyasi karakteridir. Herkes, bu teknolojilerin hem daha etkin ve bilinçli kullanılmasında hem de geliştirilmesinde sayısız roller alabilir” dedi.

İNTERNET İNSAN HAKKI

Avukat Ayşe Kaymak, “Türkiye’de fikir hakları ve paylaşımı” hakkında konuştu. Kaymak, teklif hakları ve patentlerin bugün kamu yararı ve bireysel yararlar noktasında tartışıldığını, fikri hakların, sadece hukuki değil doğrudan siyasi yönden ele alındığını belirtti. Türkiye’de Fikir Mülkiyetleri Kanunu’nun zamana uymadığını ve biran önce değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Av. Kaymak, yeni yasalarla internet üzerinden denetimin sağlanmaya çalışıldığını belirtti. 5651 Sayılı yasaya da değinen Ayşe Kaymak, “Devletin internete müdahalesi hemen her açıdan sorunlu. Yasanın ruhu sansür, yasak ve kontrol ile özetlenebilir” dedi, bazı ülkelerde internet kullanımının bir insan hakkı olarak ele alındığını ve yasalarla güvence altına alındığına dikkat çekti. ANONİM

ESERLER ÇALINIYOR

Bandista Müzik Grubu üyesi Ahmet Öğüt ise, konuşmasında sanatçıların ve eser sahiplerinin mağduriyetini dile getirdi. Öğüt, anonim olarak bilinen eserlerin kişiler adına kaydedildiğini belirtti, “Anonim eserler göz göre göre patent yasasın aracılığıyla çalınıyor. Anonim olarak bilinen binlerce eser kişiler adına kayıt altına alınmış durumda. Buna bir dur demek gerekiyor” dedi.

Kaynak: https://www.etha.com.tr/Haber/2010/07/03/kultur-sanat/baska-bir-avrupa-baska-bir-bilisim/ — İlden Dirini

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: