27. Ulusal Bilişim Kurultayı/Ankara:TBD PANEL-23 Eylül 2010 “Çevrimiçi Olanaklar ve Riskler” Saat:9:30-10:30

Bu panelde yeni medya ortamında, özellikle web 2.0 da çevrimiçi riskler ve olanaklar kuramsal ve kavramsal düzlemde tartışmaya açılarak, EU KIDS ONLINE projesi kapsamında Türkiye’de yürütülmekte olan araştırma ön bulguları ile konuyla ilgili  çeşitli somut örnekler serimlenecektir.  Panelin katılımcıları sırayla, Mutlu Binark (Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi); Günseli Bayraktutan–Sütcü (Başkent Üniversitesi  İletişim Fakültesi); Kürşat Çağıltay (ODTÜ-SİMGE), İsmail Hakkı Polat (Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi) dir.  Bildirilerde ele alınacak konular sırayla şu şekilde özetlenebilir: Günseli Bayraktutan-Sütcü “Çevrimiçi Ortamlarda Olanaklar” başlıklı bildirisinde çevrimiçi olanakların neler olduğunu sıralayacak; Mutlu Binark “Çevrimiçi Ortamlarda riskler” başlıklı bildirisinde çevrimiçi risklerin nasıl sınıflandırılabileceği açıklayacaktır.  Kürşat Çağıltay, EU KIDS ONLINE projesinin Türkiye ön bulgularını tartışmaya sunacaktır. İsmail Hakkı Polat ise, “Yeni Medya’da Çevrimiçi olanaklar/fırsatlar” başlıklı bildirisinde, yeni medyanın sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal etkilerine değinerek ve bu etkiler sonucu ortaya çıkan çeşitli olanak ve fırsatları açıklayacaktır.

Katılımcıların Kısa Özgeçmişleri:

Mutlu Binark

1989 yılında Ankara Üniversitesi B.Y.Y.O. RTS. Bölümünden mezun oldu. Lisansüstü çalışmalarını Ankara Üniversitesi S.B.E’de gerçekleştirdi. 1999 yılında “İletişim Bilimleri” alanında doktora derecesi, 2003 yılında “İletişim Bilimleri” doçenti ünvanını aldı. Tokyo Üniversitesi’nde doktora,  Aarhus Üniversitesi ve Syd-dansk Üniversitesinde doktora sonrası çalışmalarını sürdürmek için burslu konuk araştırmacı olarak bulundu. Halen Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma alanlarını iletişim sosyolojisi, kültürlerarası iletişim, eleştirel medya okuryazarlığı, toplumsal cinsiyet ve popüler kültür metinleri, ile yeni iletişim teknolojileri oluşturmaktadır. Yayınlanmış bazı çalışmaları arasında Kadın ve Popüler Kültür (S.İrvan ile der. ve çev.) (1995); Tüketim Toplumu Bağlamında Örtünme Pratiği ve Moda (B.Kılıçbay ile) (2000); “Consumer Culture, Islam and the Politics of Lifestyle: Fashion for Veiling in Contemporary Turkey” European Journal of Communication (2002); “Media Monkeys: Intertextuality, Fandom and Big Brother in Turkey” Big Brother International: Formats, Critics and Publics içinde (B. Kılıçbay ile) (2004); İnternet, Toplum, Kültür (B.Kılıçbay ile birlikte der.) (2005); “Kültürlerarası İletişim Çalışmalarının Türkiye Haritası” Kültür ve İletişim (2006); Zaman ve Uzam İçinde Haydarpaşa Garı: Görsel ve Sözlü Tanıklık (2007) (İ.Kocabıyık ve G.Çulha ile birlikte); Yeni Medya Çalışmaları (der.) (2007); Eleştirel Medya Okuryazarlığı (Mine Gencel-Bek ile birlikte) (2007); Kültür Endüstrisi Olarak Dijital Oyun (Günseli Bayraktutan-Sütcü ile birlikte) (2008); Dijital Oyun Rehberi:Oyun Tasarımı, Oyuncu ve Türler (Günseli Bayraktutan-Sütcü ve Işık Barış Fidaner ile birlikte derleme) (2009); Toplumsal Paylaşım Ağı Facebook: Görülüyorum Öyleyse Varım! (2009, A.Toprak, A.Yıldırım, E.Aygül, S.Börekçi ve T.Çomu ile birlikte) sayılabilir. Kültür ve İletişim dergisinin Yayın Kurulu üyesidir. TÜBİTAK-SOBAG adına Haziran 2007-Aralık 2008 tarihleri arasında  “Türkiye’de Dijital Oyun Kültürü” adlı projeyi yürüttü, halen yeni medyada nefret söylemi ve yeni medya okuryazarlığı üzerine çalışmalarına devam etmektedir.  www.yenimedya.wordpress.com ve www.dijitaloyunkulturu.wordpress.com bloglarının yazarıdır.

İletişim: Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi A205 Eskişehir yolu 20.km Bağlıca KKmpüsü 06530 Ankara

E posta: binark@baskent.edu.tr

Tel: 2341010 ext 2077

Günseli Bayraktutan-Sütcü

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise “Bilgi Endüstrisi ve İletişim Ağları: Türkiye’de Kullanılan Akademik Veri Tabanları Örnek Olayı” isimli tez çalışmasıyla Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı’nda 2004 yılında tamamlamıştır. Aynı enstitüde devam ettiği doktora tez çalışmasını blog ortamında Türk akademisyenlerin katılım pratikleri üzerine 2010 Temmuz ayında tamamlamıştır. Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.  Akademik ilgi alanları, yeni iletişim teknolojileri bağlamında medya ve demokrasi ilişkisi ile araştırma yöntemleridir. Bayraktutan Sütcü, TÜBİTAK-SOBAG tarafından desteklenen “Dijital Oyun Kültürü ve Türkiye’de Gençlerin İnternet Kafe Kullanım Pratikleri” isimli projede de araştırmacı olarak görev aldı. Halen  Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam eden Bayraktutan-Sütcü’nün  konu ile ilgili yakın zamanlı yayınları arasında, “İktidarın Müzelerinin Sanal Uzamdaki Varlığı Üzerinden Siyasal İletişimi Yeniden Düşünmek.” Yeni Medya Çalışmaları(2007)  Dipnot Yayınları,  (Der. Mutlu Binark)  içinde;  “Devasa Online Oyunlarda Klan Kültürü ve Liderlik Olgusu”, Folklor Edebiyat Dergisi (2007)“Türkiye’de İnternet Kafeler: İnternet Kafeler Üzerine Üretilen Söylemler ve Mekan-Kullanıcı İlişkisi” (M. Binark ile birlikte) Amme İdaresi Dergisi (2008) Kültür Endüstrisi Olarak Dijital Oyun (M. Binark ile birlikte) (2008); Dijital Oyun Rehberi:Oyun Tasarımı, Oyuncu ve Türler (Mutlu Binark  ve Işık Barış Fidaner ile birlikte derleme) (2009) sayılabilir.

 İletişim: Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi A205 Eskişehir yolu 20.km Bağlıca kampusü 06530 Ankara

E posta: bayrakt@baskent.edu.tr

Tel: 2341010 ext 2086

Kürşat Çağıltay

ODTÜ Matematik bölümünden 1988 yılında mezun olmuş, 1993 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden Yüksek Lisans derecesini almış, 1988-1997 yılları arasında ODTÜ Bilgi İşlem Merkezinde Bilgisayar ağları grup yöneticiliği ve bilgisayar işlem merkezi başkan yardımcılıkları görevlerinde bulunmuştur. 1990 yılında ODTÜ-TÜBİTAK tarafından başlatılan Internet projesinde teknik grup yöneticiliği yapmıştır. 1997-2002 yılları arasında ABD’nin Indiana Üniversitesi Öğretim Teknolojileri ve Bilişsel Bilimler Bölümleri’nde çift dalda doktorasını almış ve halen ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü’nde yardımcı doçent olarak çalışmalarına devam etmektedir.

İletişim: ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü-ODTÜ Yerleşkesi Ankara

 E posta: kursat@metu.edu.tr

İsmail Hakkı Polat

1989’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan İsmail Hakkı Polat, 1989-2004 yılları arasında sırasıyla Siemens, Nortel-Netaş, Ericsson ve Turkcell gibi telekomünikasyon firmalarında mühendis ve yönetici olarak çalıştı. 2004 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak “Yeni Medya” dersi veren Polat, üniversitede bu yıl öğretime başlayan Yeni Medya Bölümü’nün kuruluş çalışmalarında da rol almıştır. Ayrıca, Doğan Holding, Merkez Yayın Grubu ve Ciner Medya Grubu gibi medya kuruluşlarının mobil iletişim ile ilgili birimlerinin kuruluş ve interaktif servislerinin geliştirilmesi aşamalarında yönetici veya danışman olarak aktif görev yapmıştır. Polat, Yeni Medya konusundaki görüş ve düşüncelerini her hafta Bloomberg Business Week Türkiye dergisindeki köşesinde okuyucularla paylaşmaktadır. 

İletişim: Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü Cibali-İSTANBUL

E posta: ismail.polat@khas.edu.tr

Reklamlar

One Response to 27. Ulusal Bilişim Kurultayı/Ankara:TBD PANEL-23 Eylül 2010 “Çevrimiçi Olanaklar ve Riskler” Saat:9:30-10:30

  1. ankara rehber dedi ki:

    Öncelikle yazınız için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: