Diaspora: Açık kaynak kodlu toplumsal paylaşım ağı 15 Eylül’de!

Kaynak kodları herkese açık olan Diaspora adlı site “gizlilik haklarını koruyan ve bireysel olarak kontrol edilebilen bir sosyal iletişim ağı” olarak tanımlanıyor. Açık kaynak kodlu yazılımlar, kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlıyor, herkese açık ortak kullanım sunuyor.

Facebook bu yıl başlarında aşırı karmaşık ve kafa karıştırıcı olduğu gerekçesiyle eleştirilmiş, bu nedenle kişisel gizlilik haklarına ilişkin ayarları basitleştirmek zorunda kalmıştı. Aynı dönemde ortaya çıkan Diaspora projesi, haliyle büyük ilgi çekmişti.

Proje, her kullanıcının, hangi bilgiyi, ne şekilde paylaşabileceğine karar verebileceği bir özellik taşıyor. Projenin ardında ise, dört Amerikalı öğrenci var. Üçü bilgisayar mühendisi biri matematikçi olan gençler, projeye beş kuruş paraları olmadan başlamışlar. Ancak geçen zaman içinde 6 bin 500 kişiden 200 bin dolar bağış toplamayı başarmışlar.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in de projeye bağış yaptığı söyleniyor. Grubun, internet güncesine düştüğü notta “Diaspora’yı işletmeyi başardık, hoşumuza da gidiyor, 15 Eylül’de kodları kullanıma açacağız.” yazıyor.

Kuruculardan Max Salzberg de BBC’ye yaptığı açıklamada “İnsanlara neyi paylaşıp neyi paylaşmadıklarını denetleme imkanı sunmak istiyoruz.” diye konuştu. Ancak bir çok uzman, Diaspora’nın Facebook ile rekabet etme şansının düşük olduğu görüşünde.

33 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen Facebook’un yaklaşık 550 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25127440/

Erişim: 5.9.2010

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: