İnternette nefreti paylaşmak?

Sanal dünyada dolaşan önyargı, hatta şiddet dolu söz ve ifadeler, internetin sınırsız bir özgürlükler ortamı olmasını engelliyor.

 İsmail Hakkı Polat

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü

 Geçtiğimiz hafta Ankara’da düzenlenen  27. Ulusal Bilişim Kurultayı, Yeni Medya açısından oldukça doyurucu başlıklar içeren oturumlara ev sahipliği yaptı.  Konuşmacı olarak katıldığım “Yeni Medya’da riskler ve fırsatlar” başlıklı oturumda, ağırlıkla sanal dünyanın getirdiği toplumsal, ekonomik ve siyasi olanaklar ele alınırken bir sonraki oturumda, internet ortamında giderek yaygınlaşan nefret söylemi ve bunun sonuçları üzerine odaklanıldı.  Yapılan ilginç sunumlarda, hem nefret söylemi kavramı tanımlandı hem de bu söylemle ilgili ilginç örneklere yer verildi.

İnsanları ırk, cinsiyet, inanç ve fiziksel engellilik gibi temel özellikleri üzerinden aşağılamaya dayanan ve nefret hatta şiddeti teşvik eden söz ve ifadeler, nefret söylemi olarak kabul edililyor. İnternetten önce ağırlıkla bireysel ve yerel sınırlarda kalan bu olgunun, internetin çıkışıyla birlikte bu yeni medyayı da kullanarak ülkesel ve küresel bir kıvam almakta.  Maruz kaldığı birey, grup veya mileti acımasızca ötekileştiren bu söylemin, internet üzerinden yapılan tahrik ve teşviklerle zaman zaman eyleme dönüşmesi de kaçınılmaz oluyor. Hrant Dink cinayetinden önce zanlıların çeşitli forumlardaki ırkçı söylemleri ve geçen hafta Tophane’de yaşanan olaylarda mahallelinin kurduğu internet sitesinde mahalenin yeni sakinlerini dışlayan yorumları, adeta yapılan eylemlerin ateşleyicisi olmuş. Tophane olayından bir ilginç not ise, olay henüz çok taze ve belirsiz iken sosyal medyada yapılan yorumların önyargılı biçimde gelişmesi ve tarafların “İçki düşmanı yobazlar”, “Mahallenin düzenini bozan Allahsızlar”, “Şeriat özlemcileri” gibi ifadelerle birbirlerini yaftalaması. Bu karşılıklı söylemlerin toplumumuzu bir yere götürmeyeceği ve nefreti daha da arttıracağı açık.    

Bunun dışında, çok daha genel ve istisnasız hepimizin dilimize ve zihnimize yerleşen çeşitli önyargılı söz ve ifadeler var.  Eşcinsellere, azınlıklara ya da çeşitli miletlere karşı farkında bile olunmadan kullanılan bu ifadeler, sosyal medya ile birlikte yaygınlık kazanıyor ve yöneldiği birey ve grupları rencide ediyor.  En azından birey olarak kendimizde bir farkındalık yaratmalı ve bu ifadelerden kaçınmalı, kullananları da uyarmalıyız.

Dünya internetli bir yaşamı benimseyeli yaklaşık 20 yıl oluyor. Bu süre içinde, internetin getirdiği yenilikleri ve fırsatlar gözümüzü kamaştırırken, diğer tarafta bu sanal dünyanın içinde gelişen olumsuzluklara ya gözümüzü kapadık ya da başımızı çevirdik.  Ancak bu olumsuz yanlar, artık en az olumlu yanlar kadar göze batmaya başladı. Zaman, bunlara dönüp bakma ve çare düşünme zamanıdır.

Kurultayda yapılan sunumlarda çözüm konusuda bir çok öneri ortaya atıldı.Bular içinde bence en fazla etki yaratacak olanı, yeni medya okur yazarlığı eğitimi. İnternetin doğası, etiği ve normları konusunda verilmesi gerekli bu eğitim sadece sınıflarda kalmamalı, sanal ortamda yaratılacak eğitici slogan yazı, resim ve filmlerle de desteklenmeli.  

Bitirirken internetin bu nefret yüklü dünyasının boyutlarını merak edenler için minik bir not: Kalkedon Yayınları tarafından piyasaya çıkarılan ve bir grup akademisyenin yaptığı araştırma sonuçlarını içeren “Yeni medyada nefret söylemi”  adlı kitabı ‘şiddetle’ tavsiye ederim.

Reklamlar

3 Responses to İnternette nefreti paylaşmak?

  1. binark dedi ki:

    Teşekkürler

  2. ziyaretçi dedi ki:

    Bu cümle eksik kalmış galiba?

    Bitirirken internetin bu nefret yüklü dünyasının boyutlarını merak edenler için minik bir not: Kalkedon Yayınları tarafından piyasaya çıkarılan ve bir grup akademisyenin yaptığı araştırma sonuçlarını içeren “

    İçeren “ diye bitiyor sanki devamı da olması gerekli gibi bence bir kitap ya da dergi ya da yazı adresi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: