‘Facebook’ta başbakana hakaret edersin, ha!’

Tayyip Erdoğan hakkında kötü yazan öğretmen görevden alındı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasında 12 Eylül’de yapılan referandumla ilgili olarak, “Referandum’da oyum hayır” diyen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içeren sözler yazan öğretmen B.Y. görevinden alındı.

Çorum’da sözleşmeli olarak görev yapan, öğretmen B. Y., internette kişisel facebook sayfasında; referandumda ‘hayır’ oyu vereceğini ifade ederek, Başbakan Erdoğan hakkında hakaret içeren fiadelere yer vererek, “Madem 12 Eylül’le ilgili derdiniz vardı, 7 yıldır neredeydiniz” yönelik ifadeleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonunda, Çorum Valiliği’nce öğretmen görevden uzaklaştırıldı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan, Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Halil Özbent, “öğretmenin görevden uzaklaştırılması, iktidarın eleştiriye tahammülü olmadığını göstermekte” olduğunu savundu.

“Soruşturma işleminin henüz başında, konunun ne olduğu bile anlaşılmadan, öğretmenin açığa alınması, şikayetin hangi amaçla ve niçin yapıldığını, iktidar yanlılarının kendisi düşünmeyenlere de nasıl baktığını gösteren somut bir örnek olmuştur” diye konuşan Özbent, “Eğer o ifadeler başka birine yazılsaydı, öğretmen aynı şekilde görevinden uzaklaştırılır mıydı” diye sordu.

Öğretmenin kişisel sayfasındaki sözlerinin, eleştiri sınırlarını aşan ifadeler olarak görülebileceği ve inceleme konusu yapılabileceğini dile getiren Özbent, “Ancak, toplamda 10-15 kişi dışında kimsenin ulaşma imkanı olmayan; okul ve mesleki yaşamın dışındaki bir dönemde; kişisel bilgilerden yola çıkarak; cezalandırma işlemine gitmesi ve öğretmeni açığa almak tam bir yargısız infazdır” dedi.

Görevden uzaklaştırma işleminin, kamu görevlileri hakkında Türk Ceza Yasası’na ve disiplin hükümlerine göre soruşturmanın sağlıklı biçimde yürütülmesi için başvurulan geçici bir yöntem olduğuna vurgu yapan Özbent, “Görevden uzaklaştırma delillerin karartılmasını engelleme amaçlıdır” dedi.

Devamı İçin: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1025320&Date=24.10.2010&CategoryID=77

Reklamlar

3 Responses to ‘Facebook’ta başbakana hakaret edersin, ha!’

 1. Mustafa dedi ki:

  Başlığınızı hiç beğenmedim. Hakkınızda yapılan bir hakaret varsa dava açın, ona da sessiz kalınmayacaktır. Ayrıca başbakan ve cumhurbaşkanı her anında milleti temsil eder, yani sana yapılan hakaret seni, belki aileni ilgilendirir, başbakana yapılan milletin çoğunluğunu ilgilendirir. Eleştri ve beğenmemeyi dile getirmek farklıdır, hakaret farklıdır. Bu başlıkla hiçbir hakaretin arkasında durmamanız gerekirdi. Sosyal medaya nefret söylemine mi kapıldınız yoksa…

 2. ziyaretçi dedi ki:

  Dün bu haber bir kaç yer de okudum. Ama maaşallah sanki aynı elden çıkmış gibi yazım hatasına kadar aynıydı. Burada da görünce belirtmek istedim,

  iktidar yanlılarının kendisi düşünmeyenlere de nasıl baktığını gösteren somut bir örnek olmuştur”

  denilen cümlede kendisi gibi olması gerekiyor galiba? yoksa bir anlamı olmuyor ya da ben anlamıyorum. Teşekkürler.

 3. binark dedi ki:

  Bu haberin başlığı toplumsal paylaşım ağlarında üretilen ve dolaşıma giren nefret söylemi örneği değildir. Haberin içeriği ile ilinti olarak bütüncül bir şekilde haber başlığını değerlendirirsek, yeni medya ortamında gözetim (elektronik gözetim) (Lyon) olgusuna işaret etmektedir.
  Bu konuda bir çalışmamız olduğu için, bu haberi çok anlamlı bulduk.
  Bir alıntı ile gözetim olgusunu açıklamak istiyorum:

  ‘Yeni emperyalizm sürecinde, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, her şeyi bilen (omniscience), her yerde olan (omnipresent) ve her şeye gücü yeten (omnipotent) iktidar giderek bir gerçek haline gelmekte, iktidarın kurgusunun baskı ve rıza ile toplumun gerçekliği haline getirildiği bir süreçte yaşanmaktadır (Çoban, 2008’den akt. Toprak vd. 2009).Bireyin tüm bilgilerinin kayıt altına alındığı, her adımının izlendiği günümüz dünyasında, görmek ve göstermek üzerinden ilişkilenme pratiği sunan toplumsal paylaşım ağları, bir ayağıyla mikro ve makro iktidarların denetim ve gözetim ağıdır da. Poster’ın, bilgisayar veri tabanlarına getirdiği “süperpanoptikon” saptamasından (Lyon, 1997) hareketle Facebook, vb. toplumsal paylaşım ağlarının ve tümevarımda İnternet coğrafyasının dört duvarı görünmez kablolar, IP numaraları vd. ile örülü bir tür hapishane olduğunu belirtmek abartı sayılmayacaktır. Günümüzde artık şu olgu kesindir: herkese ‘arka pencere’den biri ya da birileri gözetlemektedir (Toprak, vd. 2009).
  Bakınız:
  Çoban, B. (2009) “Toplumsal Hareketler ve Medya”, Yeni Toplumsal Hareketler. İstanbul: Kalkedon.
  Lyon, D. (1997) Elektronik Göz. İstanbul: Sarmal Yayınları.
  Toprak, A. vd. (2009) Toplumsal Paylaşım Ağı Facebook: Görülüyorum Öyleyse Varım!, İstanbul: Kalkedon Yayınları.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: