Türkiye’deki İnternet Yasaklarına Karşı: Şeffaflık ve Dijital Okuryazarlık

Mutlu Binark

Türkiye’de 7.000 i aşkın İnternet siteye 5651 sayılı yasanın madde 8 a ve b bendlerini temel alarak TİB tarafından erişimin engellendiği bilinmekte. Ancak bilinmeyen bir şey var: bu sitelere erişimin engellenmesinin gerekçeli kararları. TİB’den beklenen bu kararları web sitesinde yayınlaması…Youtube, Daily motion, vimeo vb. popüler video paylaşım sitelerine erişim engeli bulunmasına rağmen kullanıcı, başka ara/yan mekanizmalara başvurarak bu erişim engli bulunan sitelere erişebilir.

Siteye erişimin engellenmesi yerine sakıncalı veya zararı sayılan içeriğin  yerinden kaldırılması gibi bir uygulamanın da yaşama geçirilmediğini belirtelim.  5651 sayılı yasanın yeniden düzenlemesinin gündeme daha fazla geleceğini bugünlerde özellikle, katalog suçu sıralama mantığından vazgeçilmesi gerektiğinin altın çizelim. Ayrıca bu vb. (mevcut sıralama dahil) sıralamaların yeni medya ortamındaki en önemli sorunu nefret söylemi üretimini, türetimini ve yaygınlaştırılmasına karşı müdahil olmadığını da belirtelim. O zaman suç unsurunun gerçekleşmesi halinde mevcut hukuki düzenlemelere başvurulması gibi daha geniş ve genel bir ifade ile düzenlemeye gidilebilir. Ayrıca Siber Suç Sözleşmesi ve Ek Protokol de onaylanmalı ve 5651 bu protokollerle de uyumlu hale getirilmelidir.

İnternet ortamında kullanıcının erişiminin engellenmesi gibi koruyucu ve kollayıcı  bir yaklaşım/uygulamalar yerine, yurttaşın her düzeyde (kadın, erkek, çocuk, genç, erişkin, yaşlı) dijital okuryazarlığının/İnternet okuryazarlığının geliştirilmesine, bölgeler, cinsiyetler ve kuşaklar arasında yaşanan dijital uçurumun aşılması için eğitim politikalarının yaşama geçirilmesine ağırlık verilmelidir.  Yurttaşın yeni medya ortamında edilgen, kollanan veya ispiyoncu/ihbarcı  konumda var kılınması yerine, etkin, bilinçli bir şekilde kullanan, eleştiren, sorumluluk alan  bir özne olmasının yolu açılmalıdır. Tabii bu yurttaşın bu konumu sadece yeni medya ortamındaki “sanal özne” konumu ile gerçekleşmez. Yurttaş, çevrimdışında, sokakta “özne” de olabilmeli: eyleyebilmelidir. Temel hak ve hürriyetlerini kullanabilmelidir/talep etmelidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: