Türkiye Siber Suçlar Sözleşmesi’ni imzaladı

Türkiye, Avrupa Sanal Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’ne imza attı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sanal suçlarla uluslararası işbirliğini daha hızlı ve etkin hale getirmeyi hedefleyen Siber Suçlar Sözleşmesi’ni Strasbourg’da imzaladı. Sözleşmenin ek protokolüne ise imza atılmadı. Üstelik kişisel hakların korunması için gerekli olan ek düzenlemeler de yapılmış değil.

İLDEN DİRİNİ– Türkiye Avrupa Sanal Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’ne imza attı.
Sözleşme, TBMM onayından sonra yürürlüğe girecek. Daha sonra ulusal yasaların bu sözleşme hükümlerine göre yeniden düzenlenerek uyarlanması gerekiyor. Ancak hükümetin bu sözleşmeyi iç hukuka ne zaman ve daha da önemlisi nasıl uygulayacağı ise belli değil.

SİBER SUÇ TANIMI ORTAKLAŞIYOR
Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi, siber suçlara ilişkin düzenlenen ilk belge olma özelliğini taşıyor. Sözleşmeyi şu ana kadar 39’u Avrupa Konseyi üyesi toplam 43 ülke imzaladı. Sözleşmenin temel amacı siber suç tanımının ortaklaştırılması. Ancak başta ırkçılık konusu olmak üzere bir çok konuda bu noktada ortaklık yakalanamıyor. Bir ülkenin ırkçı gördüğü bir hareket diğerinde başka bir şekilde tanımlanıyor.

48 maddeden oluşan Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi, özellikle telif haklarının ihlalleri, bilgisayarlarla ilgili sahtekarlık eylemleri, çocuk pornografisi, ağ güvenliğine ilişkin suçları tanımlıyor. Sözleşme, taraf olan ülkelere, tanımlanan suçların işlenmesi ve söz konusu suçların işlenmesine yardım veya yataklık yapılmasını ulusal mevzuatta cezai bir suç olarak tanımlanma ve gerekli yasama işlemlerini ve diğer işlemleri yapma yükümlülüğü getiriyor.

Sözleşme, söz konusu suçlara yönelik soruşturma ve kovuşturmaların yanı sıra işlenen suçlara delil teşkil edebilecek verilerin toplanması, saklanması, araştırılması ve el konulması gibi ulusal düzeyde alınması gereken önlemleri de içeriyor.

2003 tarihli Ek Protokolünde, taraf devletlerin bilişim sistemleri yoluyla ırkçı ve yabancı düşmanlığı nitelikli içeriğin yayılmasını/propagandasını suç saymalarını gerektirirken “ırkçılık ve yabancı düşmanlığı” suçunun tanımını yapıyor. Özellikle antisemitizmi ve 1940-45 yılları arasında gerçekleşen soykırım veya insanlığa karşı suçların inkârı, aşırı derecede küçümsenmesi, onaylanması veya meşru görülmesi dâhil ırkçılık ve yabancı düşmanlığı içeren tehdit ve aşağılamalar da cezalandırılması gerekli içerik arasında görülüyor.Ancak bu protokol Türkiye tarafından imzalanmadı.

KİŞİSEL HAKLARIN KORUNMASI BÜYÜK SORUN
Daha önce sözleşme konusunda görüşlerini aldığımız Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Yaman Akdeniz sözleşmenin genel olarak temel hak ve özgürlüklerin korunması anlamında zayıf olduğuna dikkat çekmişti. Türkiye’nin kişisel verilerin korunması konusundaki kanunu Meclisten çıkartmadığına dikkat çeken Akdeniz, 18 Nisan tarihinde yayımlanan röportajında şöyle demişti: “Türkiye’nin çok daha önemli bir sorunu olan kişisel verilerin korunması konusundaki kanunun Meclis’ten çıkartılıp yürürlüğe girmeden de Siber Suçlar Sözleşmesi’ni imzalayıp iç hukuka uyarlaması yanlış adım olur. Temel hak ve özgürlükler kapsamında değerlendirilmesi gereken ve bu günlerde anayasal koruma altına alınması söz konusu olan kişisel verilerin derhal koruma altına alınması lazım. Türkiye, AK’nin 1981 yılında imzaya açmış olduğu Kişisel Nitelikteki Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Şahısların Korunmasına Dair Sözleşme’yi o yıl içinde imzalamasına rağmen, aradan 29 yıl geçmesine rağmen halen bu konuda bir kanun Türkiye’de mevcut değildir. Siber Suçlar Sözleşmesi çerçevesinde sözleşmeyi iç hukuklarına uyarlayan ülkelerin emniyet teşkilatları arasında bilgi alışverişi mümkün olduğu için kişisel verilerin korunması konusu daha da önemli bir hale gelmiştir.”

Kaynak: EHA (Erişim: 11 Kasım 2010)

Reklamlar

One Response to Türkiye Siber Suçlar Sözleşmesi’ni imzaladı

  1. MB dedi ki:

    Avrupa Konseyi (AK) tarafından hazırlanan Avrupa Siber Suç Sözleşmesi (The Convention on Cybercrime) (ETS No.185) 1 Temmuz 2004’de yürürlüğe girmiştir. Avrupa Parlamentosu Meclisi 1543 sayılı Siber Uzamda Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı Üzerine Tavsiye kararında (2001) “ırkçılığın bir kanaat olmadığını, suç olduğunu” belirtmiştir (Akdeniz, 2009: 79). Bu tavsiye kararını izleyerek AK, Ek Protokol’ü hazırlamıştır.
    Ek Protokol, bilgisayar sistemleri aracılığıyla işlenen ırkçılık ve yabancı düşmanlığını suç olarak kabul eder ve bu suçlarla mücadele için hukuki bir çerçeve çizer. Ek Protokol, Siber Suç Sözleşmesinin kapsamını genişletir, “ırkçı, yabacı düşmanlığı propagandası suçlarını kapsayacak şekilde maddi, usül ve uluslararası işbirliği hükümlerini içerir” (Akdeniz, 2009: 80).
    Madde 2(1) de “ırkçı ve yabancı düşmanı malzemelerin” tanımı yer almaktadır. Madde 3 ise bilgisayar sistemleri aracılığıyla ırkçı ve yabancı düşmanı malzemelerin yayılmasını/dağıtılmasını düzenler. Bu düzenleme katılımcı ülkelerin yerel hukuk sistemlerinde, bilgisayar sistemleri aracılığıyla ırkçı ve yabancı düşmanı malzemelerin kamuya yayılmasının/dağıtılmasının cezai yaptırımı olan suçlar olarak düzenlenmesini sağlamaya yöneliktir.
    Madde 4 ise, bilgisayar sistemleri aracılığı ile ırkçılık ve yabancı düşmanlığı içeren tehditlerin de suçlanmasını talep eder. Madde 4, ırkçı ve yabancı düşmanlığı esaslı/saikli tehditin; ya (i) dinin yanı sıra bir gruba ait olması, ırk, renk, milliyet, etnik kökenlerinden dolayı bu sayılanlar bahane edilerek bir kadın ya da erkeğe ya da (ii) bu sayılan özelliklerinden dolayı ayrı tutulmuş bir grup insana, yönelik olmasını gerektirmektedir (Akdeniz, 2009: 83). Madde 4 ayrıca e-posta aracılığıyla bu tür tehditlerin bireysel iletişim ortamlarına gelmesini de cezai yaptırımı olan suç olarak görür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: