Başbakanlık haber sitelerine yönelik düzenleme yapacak

İlden Dirini

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, internet haber sitelerini esas alan tasarının makama sunulduğunu belirtti ve ilgili sektörlerin görüşlerine açılacağını bildirdi.
Karakaya, 23 Kasım’da RTÜK tarafından düzenlenen “Aylık RTÜK Toplantıları” kapsamında “BYEGM’nin kuruluş ve İşlevleri” konulu konferans verdi.

BYEGM’nin haber, basın, yayın ve enformasyon hizmetlerinin yanı sıra Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün sekretaryasını da yürüttüğünü anlatan Karakaya, internet medyasına ilişkin çalışma yürütüldüğünü söyledi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kurumu görevlendirdiğini anlatan Karakaya RTÜK’ün de sürecin içinde olduğunu belirtti.

İlk düzenleme haber sitelerine
Karakaya, “Şuna karar verildi ki, internet medyası çok dinamik gelişen bir sektör. Şu an bunun tamamını kuşatacak bir düzenleme için çok erken. İnternet suçlarıyla ilgili kanun da zaten çok eleştirilen bir kanun. O nedenle şu etapta tüm internet medyasını düzenlemek yerine, internet haber sitelerini esas alan bir düzenlemeye gidelim düşüncesi hakim oldu. Bu çerçevede tasarımız hemen hemen hazır sayılır. Makama sunuldu. Sonra ilgili sektörlerin görüşlerine açılacak” dedi.
Karakaya başta akreditasyon olmak üzere çeşitli düzenlemelere gideceklerini belirtti.

Karakaya’nın bahsettiği 5651 sayılı kanun nedeniyle 8 bini aşkın site Türkiye’de yasaklı. Yasaklı sitelerin arasında sistem muhalifi siteler de önemli bir yer tutuyor. Yine adı yasaklarla anılan Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun sürece dahil ediliyor olması da kaygı verici. Daha önce de internetin denetiminin RTÜK’e verilmesi yönünde tartışmalar gündeme getirilmiş, tepki üzerine geri çekilmişti. Bu yanıyla tasarının henüz ayrıntıları gündeme gelmiş olmasa da bugüne kadar yaşanan deneyimler çevrimiçi gazeteciliğin de etrafının dikenli tellerle çevrilebileceğinin sinyallerini veriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: