Genç kızların sanal taciz korkusu

Almanya’da “Südwest” adlı Medya Pedagojisi Araştırmaları Birliği’nin son raporuna göre, özellikle genç kızlar sanal tacizlerden şikayetçi. Araştırmada, internetin gençler için haberleşmek anlamına geldiği belirtiliyor.

Merkezi Almanya’nın Mannheim kentinde bulunan Südwest, JIM adı verilen araştırma kapsamında 1998 yılından bu yana 12-19 yaşları arasındaki gençlerin bilgisayar ve diğer medya araçlarıyla ilişkilerini araştırıyor.

Her yıl telefonla yaklaşık bin gence bu konuda sorular yönelten Südwest’in 13’üncü JIM araştırmasına göre, gençlerin yüzde 46’sı internette zamanını sohbet ederek, elektronik posta göndererek ya da Skype gibi programların başında geçiriyor.

Araştırma, internet kullanımının yıllar süren hızlı tırmanışın ardından bir doyum noktasına ulaştığını da gösteriyor. Buna göre, günlük kullanım süresi ortalamada 138 dakika. İnternet kullanımında ilk sırada sosyal paylaşım ağları, elektronik posta ve sohbet yazılımları, ikinci sırada video ve müzik var. Bunları internet oyunları ile arama motorları üzerinden yapılan aramalar izliyor.

İnternette nelerden korkuyorlar?

Gençler arasında internetle ilgili en büyük korku kaynağı yüzde 44’le dolandırıcılık. Bunu yüzde 42’yle virüs yazılımları, yüzde 28’le veri güvenliği ve yüzde 25’le sanal taciz takip ediyor.

Araştırmaya katılan her dört kişiden biri, arkadaş çevresinde daha önce internete sızdırılan fotoğraflar ve bilgiler nedeniyle gerginlik yaşandığını kaydediyor.

Genç kızların bu tip sanal tacizlere maruz kalma oranı erkeklerden daha fazla. Özellikle 18 ila 19 yaşları arasında sanal tacizlere daha sık rastlanıyor.

SchülerVZ, Facebook’a karşı

Araştırmada, Almanya’da 12-19 yaş grubu arasında sosyal paylaşım platformu SchülerVZ’in hala yüzde 53’lük kullanım oranıyla liderliğini koruduğu belirtiliyor. Ancak yılbaşından bu yana Facebook, SchülerVZ’e önemli bir rakip konumuna geldi. Facebook kullanıcılarının oranı yüzde 6’dan yüzde 37’ye yükseldi.

Öte yandan artık genç kullanıcılar bilgilerinin güvenliği konusuna daha fazla kafa yoruyor. Geçtiğimiz yıl kullanıcıların yarısı kişisel bilgilerini sadece onayladıkları şahısların görebilmesine izin veren güvenlik ayarları kullanıyordu. Bu yıl kullanıcıların üçte ikisinin kişisel bilgilerine kendilerinden onay almadan ulaşılamıyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe (Erişim: 28 Kasım 2010)

Reklamlar

One Response to Genç kızların sanal taciz korkusu

  1. olaybu dedi ki:

    psikoloik olsa gerek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: