Wikileaks destekçisi hacker: ‘Savaş yeni başlıyor’

Wikileaks’in finansal kaynaklarının kesilmesi, son günlerde Wikileaks tarafından açıklanan belgelerde yer alan sırlardan daha fazla dikkat çeken bir gelişme oldu.

Bağışlar üzerinden işleyen mekanizma PayPal, VISA ve Mastercard gibi para transferini kontrol eden firmalar tarafından engellenince, ortaya çıkan en ilginç sonuçlardan biri, bu şirketlere düzenlenen misilleme sanal saldırılar oldu.

İnternet üzerinden farklı hacker grupları tarafından, kendi tabirleriyle “Wikileaks’i susturmaya çalışan hükümetlere boyun eğen” bu şirketlere ciddi saldırılar düzenlendi. Peki kimdir bu aktivistler? Amaçları nedir? Nasıl örgütlenirler?

Bu sorulara cevap vermek kolay değil, zira internet üzerinden faaliyetlerini yürüten eylemciler, yasal güçlüklerle karşılaşmamak için kimliklerini gizli tutuyor, yalnızca internet üzerinden kendilerini ifade ediyorlar.

Ancak onlardan biri, dün gerçekleşen VISA saldırısını üstlenen Anonymous grubundan, Coldblood kod adlı bir eylemci, BBC’ye konuştu.

‘İNTİKAM OPERASYONU’
Kendisine ilk olarak Operation Payback, yani ‘İntikam Operasyonu’nun devam edip etmeyeceği soruldu.

Coldblood: Wikileaks’e destek amaçlı yürüttüğümüz kampanyanın sona erdiğini söyleyemeyiz. Hatta tam tersini söylemek mümkün: Bir çok yeni insan bize katılıyor ve destek veriyor. Bunun en açık göstergesi “botnet” isimli küçük yazılımı bilgisayarlarına indiren kişi sayısının sürekli artması. DOS saldırısı dediğimiz, bir internet sitesini devredışı bırakan aşırı yüklenme, bu yazılım sayesinde yapılıyor. Dün akşam VISA’nın sistemi bir süreliğine çöktü. Yani mücadele devam ediyor.

BBC: Yaşananları bir savaş olarak mı görüyorsunuz? Ve eğer bu bir savaşsa kimle kim arasında yaşanıyor?

Coldblood: Ben bunun bir savaş halini aldığını düşünüyorum, yani savaş yeni başlıyor. Ama savaş dendiğinde anlaşılan, bilindik bir savaş değil bu, bir veri savaşı. Bizim yapmaya çalıştığımız, internetin herkes için açık ve özgür karakterini korumak. Çünkü internet böyle bir şeydir ve hep böyleydi. Ancak son aylarda hükümetlerin ve Avrupa Birliği gibi aktörlerin, interneti kontrol altına alıp oradaki özgürlüğe zarar vermeye çalıştıklarını görüyoruz.

BBC: Yürüttüğünüz sanal eylemle ilgili Wikileaks’ten herhangi biriyle temas halinde misiniz?

Coldblood: Hayır değiliz. Wikileaks’ten birileriyle iletişim kurmak hiçbir zaman kolay değildi. Sadece Julian, daha ulaşılabilir bir Wikileaks üyesiydi. Ancak maalesef şu an bu mümkün değil.

BBC: Anonymous (Anonim) adlı gruba siz nasıl dahil oldunuz?

Coldblood: Ben Anonymous’a 3-4 yıl önce Amerika’daki Scientology tarikatına karşı yürütülen eylem sırasında katıldım. O zamandan bu zamana farklı görevlerim oldu, bazı sunucuların işletilmesi gibi. Şimdi de Wikileaks eyleminde rol alıyorum.

BBC: Anonymous’in bir merkezi ya da örgüt yapısı var mı?

Coldblood: Hayır. Anonymous klasik bir örgüt gibi işlemiyor. Herhangi bir lider ya da hiyerarşi yok. Biz bir grup sıradan insanız. Önümüze gelen konularda, neler yapabileceğimize kendi kendimize karar verip harekete geçiyoruz.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2010/12/101209_wikileaks_hacker.shtml ve http://www.ntvmsnbc.com/id/25158906/ (Erişim: 10 Aralık 2010)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: