YouTube’ta ‘terörist ihbar’ tuşu

Video paylaşım sitesindeki videoların altında yer alan ‘şikayet’ fonksiyonunda gerekçeler arasına ‘terörizmi destekliyor’ seçeneği de eklendi.

Tartışmasız en büyük video paylaşım sitesi YouTube, platformun ‘radikal’ propagandalar için kulllanıldığı yolundaki artan şikayetler üzerine, tartışma yaratacak bir uygulama başlattı.

Siteye üye olanların eklediği video içeriklerinin altındaki ‘şikayet’ listesinde yer alan ‘şiddet ve iğrençlik içeriyor’ başlığı altındaki seçenekler arasına ‘terörizmi teşvik ediyor’ gerekçesi de eklendi.

İlk olarak 2008 yılında, bugün WikiLeaks’le de savaşan ABD’li senatör Joe Liberman tarafından ‘terörist videolara yer veriyor’ şeklinde suçlanan YouTube, bugüne kadar bu konuda her hangi bir yasaklamaya gitmemişti.

Lieberman’ın örnek verdiği, Batılı kurumları hedef gösteren aşırı dinci propaganda videoları YouTube tarafından kaldırılmış, ancak Lieberman’ın şikayetleri devam etmişti.

Farklı görüşü savunan kurumların kitlesel halde birbirlerinin videolarını ‘terörist’ olarak işaretlemesi gibi sonuçlar doğuracak olan yeni sistemin YouTube yöneticileri tarafından nasıl yönetileceği merak konusu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: