Amazon bu kez kurtulamadı

WikiLeaks taraftarları geçtiğimiz hafta duyurdukları ama erteledikleri siber saldırıyı dün (Pazar günü)  gerçekleştirdi.

Gizli diplomatik yazışmaları yayınladığı için devlet ve kurumların baskısına maruz kalan WikiLeaks’in savunucuları siber eylemlerini sürdürüyor. WikiLeaks’i sunucularından atan Amazon’un beş bölgesel e-mağazası dün bir süre hizmet veremedi.

Noel öncesi alıiverişin en yoğun olduğu dönemde 1 saate kadar kapalı kalan .uk, .fr, .it, .de ve .at uzantılı amazon mağazalarının, resmi bir açıklama olmasa da DDoS saldırısına maruz kaldığı sanılıyor.

WikiLeaks’e yönelik sindirme girişimlerinde rol alan firmalara yönelik siber-saldırılar, genellikle Anonymous adlı hackerlar birliği tarafından yapılıyor. Daha önce bir organik bağı bulunmayan hackerların WikiLeaks olayından sonra bir araya gelmesiyle oluşan Anonymous hareketi, DdoS (servisin reddi) adı verilen toplu saldırılarla WikiLeaks ‘düşmanı’ siteleri bir süre çökertiyor.

DDoS türü saldırılarda bir botnet ağına sahip on binlerce bilgisayar aynı anda bir siteye girip veri transferi talep ediyor. Bu kadar talebi kaldıramayan site de kilitleniyor. Bu bilgisayarların saldırıda yer alması, önceden cihaza yüklenen bir yazılımın botnet ağı idarecisi tarafından aktif edilmesiyle başlıyor.

Bu tür saldırılar genellike kötü niyetli kişilerce kullanılıyor ve yüklenen botnet yazılımlarından çoğu zaman bilgisayar sahibinin haberi olmuyor. Yasadışı bir ağa truva atı denilen virüslerle dahil edilen bu bilgisayarlara ‘zombi’ deniyor.

Ancak teknolojik olarak aynı mantık geçerli olsa da, Anonymous’u oluşturan aktivistler LOIC denilen botnet iştirak yazılımını gönüllü olarak yüklüyor ve sadece WikiLeaks taraftarı eylemlerde kullanıyor.

Geçtiğimiz haftalarda PayPal, Visa, Mastercard, EveryDNS, PostFinance ve pek çok devlet kurumu ve adliyenin web siteleri bu yolla çökertilmişti.

Amazon’a da saldıracaklarını açıklayan grup daha sonra “Amazon sistemi çok büyük, henüz onu çökertecek gücümüz yok” açıklaması yaparak saldırıyı ertelediğini bildirmişti.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25159575/ (Erişim: 14 Aralık 2010)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: