WikiLeaks’e kardeş geldi

Julian Assange ile tartışıp WikiLeaks’ten ayrılan Domscheit-Berg, sızıntılara aracı olacak yeni bir site kurmaya karar verdi.

ABD diplomatik belgelerini yayımlamaya devam eden WikiLeaks’in eski yöneticilerinden Daniel Domscheit-Berg, Openleaks adıın verdiği yeni bir ‘sızıntı’ sitesi kuracağını açıkladı.

WikiLeaks’in ‘yanlış strateji’ izlediğini iddia eden Domscheit-Berg, bu yüzden site ve ekip üzerinde aşırı sorumluluk biriktiğini ve sürekli kaynak sorunu yaşandığını savundu. Eski kurucu, WikiLeaks’e gelen belgeleri derlemenin, aralarından seçim yapmanın başlı başına yanlış bir görev olduğunu söyledi.

Domscheit-Berg’in kuracağını açıkladığı OpenLeaks, büyük kardeşinden önemli farklılıklar içeriyor. Site, esasen firma ve kuruluşlar hakkında belgeleri sızdırmak isteyenlerle, bu belgeleri vermeyi tercih edecekleri basın, yayın, sivil toplum veya emniyet kuruluşu arasında aracı olacak. Böylece sorumluluk o belgeleri yayımlayan organda olacak.

Bilgi sızdırmak isteyen, seçtiği kuruma belgeleri gönderirken kimliği tamamen gizli kalacak, bundan OpenLeaks’in de haberi olmayacak.

Julian Assange’ın eski sağ kolu olan Domscheit-Berg. Assange ve Berg Ağustos ayında Wikileaks’in Irak belgelerini yayınlamasının ardından bir fikir ayrılığına düşüp ayrılmışlardı.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25160071/ (Erişim: 14 Aralık 2010)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: