Dijital gazetecilik heyecanlı ama güvenilmez olacak

İNCİ DÖNDAŞ – idondas@stargazete.com

Sanal cemaat kavramının yaratıcısı Amerikalı eleştirmen, yazar Howard Rheingold “Teknolojik gelişmeler gazeteciliği değiştirecek” diyor: “50 yıl içinde rahatsız edici haberler kağıda basılmayacak ama gazetecilik yok olmayacak.”

Amerikalı Howard Rheingold, internet medyasında kültürel, sosyal, politika alanlarında çalışan eleştirmen, yazar ve öğretmen bir isim. “Sanal cemaat” kavramını ortaya atan Rheingold “Artık Facebook’u giyebileceğiz! Dünyayı mobil çeteler ele geçirecek” diyor. Sanal alemin her noktasında ismi karşınıza çıkıyor. Bugünlerde internetin insanın zihnini, zekasını, karakterini ve ruhunu nasıl etkilediği üzerine bir kitap yazıyor. Rheingold 10 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenecek Uluslararası Medya Konferansı’na katılacak. 1987’de yazdığı bir makalede internet vasıtasıyla iletişim kuranların sadece antisosyal ve mental problemli kişiler olduğunu savunan Rheingold “Şimdi ise tam tersinin olduğunu biliyorum” diyor.

Çünkü kişilerin internet aracılığıyla arkadaş edindiğini, bilgi alışverişinde bulunduğunu ve sosyal yardımlaşmaları öğrendiğini hatta bunlarda faal görevler aldığının farkında olduğunu söylüyor. Rheingold’a göre zararı da var bu sanal ortamda sosyal paylaşımların: “Eğitim ve hastaneler, yoksullar için bakımla ilgili yönleri olumlu. Ancak savaş, suç, işkenceyle ilgili olanlar kötü.”

Rheingold, bu kadar yaygın kullanımdan sonra günümüzde online ve gerçek dünyanın iç içe geçtiğini söylüyor: “2002’de Smart Mobs adlı kitabımda yazmıştım; 5 milyar cep telefonu, navigasyon cihazlarıyla insanlar online medyayı kullanacak ve kendi fiziksel dünyasını yaratacak. Sanal cemaat ve yüz yüze ilişki çoktan birbirine karıştı. Online tanışmaları sağlayan servisler tüm dünyada ilk sırada, evliliklere kurşun sıkıyor!”

Gazeteciler masumları korumayı unutmamalı

Howard Rheingold aynı zamanda bir fütürist. Tüm teknolojik gelişmelerin gazeteciliği destekleyeceğini ama kağıda basılan gazeteleri ortadan kaldıracağını söylüyor: “Kağıt taşımak, paraya ve enerjiye mal oluyor. Haber vermek için kullanılan kağıda sınırlandırma getirilmeli. Şüphesiz 50 yıl içinde rahatsız edici haberler için kağıt kullanılmayacak. Gazetecilik yok olmayacak aksine yeni pek çok gazetecilik türünün ortaya çıktığını göreceğiz.” Rheingold’a göre dijital gazetecilik heyecanlı, güvenilmez, değişken olacak ve demokrasi için önemli bir hal alacak. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gizli belgelerini yayınlayarak tüm dünyada gündem yaratan Wikileaks ile ilgili şunları söylüyor: “Hükümetler etik davranma-dıklarında onların faaliyetlerini ortaya çıkarmak açısından faydalı. Gazeteciler, bunları yayınlarken masum insanları korumayı unutmamalı!”

Sosyal medyanın kralı, web’in babası

Howard Rheingold’a göre günümüzde sosyal medyayı en iyi kullanan isim Tim Berners-Lee. “Web’in babası” olarak kabul edilen Lee, www yani dünya çapında ağ olarak tanımlanan sistemi kuran bilgisayar profesörü. Rheingold da sanal alemde çok aktif. Kendisine internet bağımlısı olup olmadığını sorduğumuzda “İnternette çok fazla zaman harcayanlar sağlıklarına ve ailelerine gereken ilgiyi gösteremiyor. Ailem size iyi bir eş ve baba olduğumu söyleyecektir” yanıtını veriyor.

Kaynak: http://www.stargazete.com (Erişim: 15 Aralık 2010)

Reklamlar

One Response to Dijital gazetecilik heyecanlı ama güvenilmez olacak

 1. fazlakalem dedi ki:

  Global dünyazmıda paylaşımın kolaylıgında yararlanmak ve portallarda ve forumlarda bilgi paylaşımı dahada kolay güvenli bilgi paylaşma forum ,blog,portal sitelerinde insanların gereksinimi duydugu bilgileri hkarşılık beklemden paylaşan kardeşlerime çok teşekkürler ediyorum..

  sitemizde makale ve yazarların görüşlerini bula bilirsiniz

  http://www.fazlakalem.com

     

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: