ALTERNATİF BİLİŞİMİN AMAÇLARI? İNTERNETE ERİŞİM ÖZGÜR OLMALI! YENİ DÜNYA DÜZENİNİ DEĞİŞTİRMEK OLANAKLI!

 AKŞAM GAZETESİ EK’DEN…

Aralarında bişimcilerin, internet ve yeni medya alanında çalışanların, akademisyenlerin, gazetecilerin bulunduğu bir grup hafta içinde Alternatif Bilişim Derneği’ni kurdu. Bugüne kadar medyadaki nefret söylemi, internet sansürü gibi konularda çalışmalar yürüten grubun bazı üyeleri geçen hafta Wikileaks’e destek vermek için, ‘V for Vendetta’ filminin sembolleşmiş maskesini takıp Taksim Meydanı’nda bir eylem yapmıştı. Derneğin kurucularından, serbest yazılımcı olarak çalışan Ali Rıza Keleş’le dünyanın Wikileaks’ten sonraki durumunu konuştuk. Devletin sansür mekanizmalarına ve bilgi üzerinde sağladığı iktidara yönelik eylemlerini farklı platformlarda sürdüreceklerini ve Türkiye’de ortaya çıkacak yeni Julian Assange’ları destekleyeceklerini söyledi.

Adınızdaki ‘alternatif’ neyin alternatifi?

Bizim ilk çıkış noktalarımızdan birisi ‘teknik akıl’ ile ‘sosyal akıl’ birlikte düşünme fikri olmuştu. Bilişim en karlı ve gelecek vaadeden sektörlerden birisi olarak ifade ediliyor. Bunun yanısıra en çok da gözetlemek, denetlemek amacı ile geliştiriliyor. Bizimkisi bunların dışında, insanı merkeze alan, doğa ile barışık başka bir yaklaşım. Teknoloji işleri kolaylaştırmak için vardır. Fakat bugün daha çok bu amacının dışında kullanılıyor. Kısacası bu yüzden alternatif.

WİKİLEAKS’E BİR SUNUCU BAĞIŞLIYORUZ

Geçen hafta Taksim’de Wikileaks’e destek eylemi yaptığınızda eylemlerinizin süreceğini söylemiştiniz…

Wikileaks’in Türkiye’deki yansıması olacağız. Wikileaks’e bir sunucu bağışlıyoruz ve sunucuda tüm belgelerin bir kopyasını tutacağız. Böylelikle çeşitli ülkelerin, o belgelerin açığa çıkarılmasını engellemeye yönelik baskılarına karşı biz de bir adım atmış olacağız. Bunun yanında, şimdi söylemek için erken ama belgeleri sızdırmaya yardımcı olan ve askeri cezaevinde tutulan Brandlay Manning ile dayanışmak için bazı planlarımız var.

Grubunuzda hacker’lar var mı?

Hacker kavramı maalesef yanlış kullanılıyor. Yüksek zekalarını kötü işler için harcamış çok özel insanlar, genelde de gençler akla geliyor. Fakat durum böyle değil. Öncelikle hacker böyle negatif bir şeyi anlatmaz. Tutku ile bir işi yapan herkes hacker olabilir. Bilgisayar hackerlarının yaptığı budur. Profesyonel yaklaşımın ötesinde bir ilişki gelişiyor makineler ile hackerlar arasında. Çünkü mesai harcadıkça hem ürünlerinizi geliştiriyorsunuz hem de kendinizi. Karşınıza bir sürü sorun çıkıyor ve bunları aşıp makineye belli bir işi yaptırmak sizi mutlu ediyor ve motivasyon sağlıyor. Başardıkça daha fazlasını istiyorsunuz. Bu anlamı ile aramızda hacker var.

‘YASAK’ DENİLEN BİLGİ ASLINDA BİZE AİTTİR

‘Kanunlar’ sizin için ne ifade ediyor?

Hacker olamanın illegal ya da legal olmak ile pek ilgisi yok. Bilgisayardan çok az anlayan birisi de pekala illegal işler yapabilir. Mesela ABD ordusunun ağından belgeleri sızdıran Brandley Manning de illegal bir iş yapmıştır. ABD’nin savaş suçlarını ifşa etmiştir. Yasalar onu bir asker olarak belli şeyleri yapmaktan alıkoyuyor. Ama savaş suçlarına ortak olmak istmeyen meslektaşımız yeteneklerini kullanarak, evet yasaları da çiğneyerek belgeleri sızdırıyor. Doğrudur ABD yasalarına göre illegal bir iştir. Peki sizce öyle midir?

Legal ve illegal arasındaki ayırımın belirsizleştiğini düşünüyor musunuz?

Genel yaklaşımın aksine bir iddiada bulunmak istiyorum. Teknoloji insanları birbirinden uzaklaştırmıyor aksine yakınlaştırıyor. Artık daha yakından takip ediyoruz bir çok şeyi. Bunlardan daha hızlı etkileniyoruz. Bize yasak olanın aslında ne kadar saçma olduğunu, bize ait olduğunu ve dünyanın başka yerlerinde aslında böyle bir şey olmadığını görüyoruz. Ya da tam tersi. Brandley neden suçlu olsun, yaptığı neden suç olsun. Doğrudur hiç de nesnel olamayan legal olan illegal olan nitelemeleri artık daha rahat tartışılıyor.

‘Gizli bilgi’ kavramı da değişti mi günümüzde?

Gizlilik de tahrif edilmiş bir kavram maalesef. Devletler işlerine gelince vatan millet meselesi, ülkenin geleceğini tehdit eden bir konu deyip gizliyorlar; fakat işlerine gelince “Vatandaşın gizleyecek neyi olsun, neden dinlenmekten bu kadar korkuyorsunuz, bu konuyu dert ediyorsunuz” diyor. “Korkacak bir şeyiniz varsa, zaten yapmasanız iyi olur” diyor. Hayır! Gizleyecek bir şeyimin olup olmadığı kimseyi ilgilendirmez. Tabi ki adalet sistemi, adaletin sağlanması için çabalayacak. Fakat bunu hukuki yollardan yapacak. Şimdi yapılanlar herşeyi dinleyip, izleyip, kayıt altına almak ve içlerinden seçerek suç, suçlu yaratmak. Bu kabul edilebilir değil.

YENİ DÜNYA KİM DAHA ÇOK ÇALIŞIRSA, ONUN İSTEDİĞİ GİBİ OLACAK

Peki devlete ait gizli bilgiler…

Devlet vatandaşına karşı sorumludur ve hesap vermelidir. Yani harcanan paralar nerelere harcanmış, ihaleler hangi usuller ile gerçekleşmiş, oylar ne şekilde sayılmış, bu silahlar neden alınmış ve kime karşı kullanılmış türünden sorulara yanıt vermelidir. Denetlenebilir, şeffaf olmalıdır. Bu yüzden devlet sırrı denilen şey en azından hesabı sorulduğunda kabul edilebilir değildir. ABD örneğinde görüldüğü gibi benim adıma suç işliyor olabilirsin. Kendi devletimiz için de pek çok örnek verilebilir tabi. Ama mazallah şimdi suç işlemiş olmayalım (gülüyor).

Artık devletlerin bilgi üzerindeki iktidarı kırıldı mı?

Sızdırmalar, karşı izleme faaliyetleri hep vardı. Fakat yaygınlaşmasının zoruğundan dolayı yoğunluğu düşüktü. Bilgilerin saklanma ve sızdırma biçimleri artık değişiyor, dijitalleşiyor, internet sayesinde her eve girebilme şansı buluyor. Sadece ilgili devlet yetkilileri, haber peşinde koşan gazeteciler değil, tüm dünya bu bilgilere erişebiliyor. Denetleyen göz sayısı çeşitlendikçe nesnellik artıyor. İnternet bu açıdan yeni bir araç ve büyük bir güç sağlıyor biz dezavantajlılara. Bilgi iktidar ilişkisi artık daha çok önem kazanacak. Bilgi tekelleri ve devletler ellerinde daha çok bilgiyi saklamak isteyecekler. Öte yandan insanlar da bilgiye erişmenin, yaymanın yeni yollarını geliştiriyorlar. Şimdi bu ‘yeni dünya’, kim daha çok çalışırsa onun istediği dünya olacak. 

Julian Assange’ın bilgi sızdırmaları, ‘yeni dünya’ hakkındaki iyimserliğinizi arttırıyor mu?

Assange önemli bir yüz fakat Wikileaks bir organizasyon olarak çok daha önemlidir. Başka bir örnek de Wikipedia. Onlarca dilde milyonlarca başlık. Üstelik biriktirmeye devam ediyor. Ama Wikipedia sadece bir bilgi deposu değildir. Aynı zamanda kocaman bir örgütlenmedir. Wikileaks’a da böyle bakmak gerekir. Keşke kahramanlara ihtiyacımız olmasaydı. Kimsenin giremediği, girmeye çabalamadığı karanlıkta kalan noktalara dokunmak diğerlerinin gözünde büyük işler oluyor. Kafamızda yaratılan imajlar var. ABD büyük devlet ve kimse onun teknolojik zırhlarını delemez, kimse karşı koyamaz. İşte böyle olmadığnı gördük. Assange malumu ilan etti bu bakımdan.

Türkiye’de de Assange gibi kişileri görebilecek miyiz artık? Siz o tür sızdırmalar yapmayı düşünüyor musunuz?

Wikileaks Assange’dan ibaret değil. Zaten ortaya çıkan iş tek başına yapılabilecek bir iş değil. Büyük bir organizasyon, nitelikli ve yoğun bir emek gerektirir. Türkiye’de de elbette yaşanabilir bu tür olaylar. Biz o sızdırmaları yapar mıydık? Zor bir soru. Alternatif Bilişim şimdilik böyle bir misyon içerisinde değil. Kendi adıma ben eriştiğim şeylerin gerçek olduğuna inanıyorsam yayınlamaktan imtina etmezdim. Biz bilgiyi sürekli paylaşıyoruz, başkalarına da paylaşmayı tavsiye ediyoruz. Bizde de Assange gibi kişiler çıktığında desteğimizi sunacağız.

 ALTERNATİF BİLİŞİM DERNEĞİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN:

ALİ RIZA KELEŞ <ali.r.keles@gmail.com>

 

 

Reklamlar

One Response to ALTERNATİF BİLİŞİMİN AMAÇLARI? İNTERNETE ERİŞİM ÖZGÜR OLMALI! YENİ DÜNYA DÜZENİNİ DEĞİŞTİRMEK OLANAKLI!

  1. teşekkürler bilgi için…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: