RSF İnternet Düşmanlarını Açıkladı

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Uluslararası Siber-Sansürle Mücadele Günü dolayısıyla yeni “internet düşmanı ülkeler” listesini yayınladı. Türkiye bu yıl da “gözetim altındaki ülkeler” listesinden çıkmadı.

Merkezi Paris’te bulunan RSF, 12 Mart Uluslararası Siber-Sansürle Mücadele Günü dolayısıyla “internet düşmanları” listesini yayınladı. RSF Genel Sekreteri Jean-François Julliard, “Dünyada her üç internet kullanıcısından biri internete özgür bir şekilde erişim yapamıyor. Altmış kadar ülke farklı derecelerde internet ağlarını sansürlüyor veya internet-vatandaşlarına baskı uyguluyor” dedi. Julliard, en az 119 kişinin de internette düşüncelerini ifade ettikleri için tutuklu olduklarına dikkat çekti. Tunus ve Mısır devrimlerinde interneti hayati bir rol oynadığı bir dönemde giderek daha fazla hükümetin internet üzerinde olaşan bilgileri manipüle etmeye çalıştığını kaydeden Julliard, “Siberdisidanları (siber-muhalifler) korumak ve internet üzeri ifade özgürlüğünü savunmak her zamankinden daha gerekli” vurgusunu yaptı.

İnternetin bilgi yayma potansiyeli diktatörleri kızdırıyor

Yeni medyanın artan önemine de dikkat çeken RSF, “İnternet her şeyden önce en iyi ve en kötü şekilde kullanılan bir araçtır” dedi ve ekledi: “Bilgi yayma potansiyeli diktatörleri kızdırıyor ve geleneksel sansür metotlarını etkisiz kılıyor”

RSF’nin hazırladığı 100 sayfalık raporda internet düşmanı 10 ülke ile gözetim altındaki 16 ülkedeki ifade özgürlüğü durumu tek tek ele alınıyor. İnternet düşmanı ülkeler listesinde Tunus ve Mısır, Zeynel Abidin Bin Ali ve Hüsnü Mübarek rejimlerinin devrilmesinden dolayı listeden çıkarıldı. Ancak her iki ülke “gözetim altındaki ülkeler” listesinde tutuldu. Listedeki 10 ülke arasında Suudi Arabistan, Burma, Çin, Kuzey Kore, Küba, İran, Özbekistan, Suriye, Türkmenistan ve Vietnam. RSF, bu yıl Avustralya, Güney Kore ve Fransa’yı web’e erişim ve internet üzerinde ifade özgürlüğüne karşı olumsuz sonuçlara yol açma riski bulunan farklı tedbirlerden dolayı gözetim altındaki ülkeler listesine aldı. Türkiye de “gözetim altındaki ülkeler” listesindeki yerini korudu. Bu dört ülkenin yanı sıra aynı listede Bahreyn, Beyaz Rusya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Eritre, Libya, Malezya, Rusya, Sri Lanka, Tayland, Tunus ve Venezüella da bulunuyor.

Türkiye’de sansür sürüyor

35 bin internet kullanıcısı olan Türkiye’de cezaevinde internet vatandaşının bulunmadığını belirten RSF, binlerce site erişimsiz kalmaya devam ettiği ve internet gazetecilerine karşı adli soruşturmalar açıldığını kaydetti. RSF, 2010 yılında en fazla medyatize olan gelişmenin YouTube video paylaşım sitesi üzerindeki yasağın kalkması olduğunu ifade ederken, “Bu o kadar da sansürün kalktığı anlamına gelmiyor” vurgusunu yaptı. RSF, “Her an yeniden zan altına alınabilecek olan YouTube’un açılması web sansürünün boyutları ile bu alandaki yasamanın arkaikliğini gizlememesi gerekiyor” diye belirtti.

Raporun ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://www.alternatifbilisim.org/wiki/RSF_%C4%B0nternet_D%C3%BC%C5%9Fmanlar%C4%B1n%C4%B1_A%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1 (Erişim: 12 Mart 2011)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: