Mısır’da Facebook: iki uçlu değnek

Mısırlı aktivistlerle yapılan bir röportajdan küçük bir parça:

Mark Levine: Devrimin kazanımlarının somutlaştırılmaya çalıştığı bu günlerde ‘Facebook neslinden’ aktivistler ne rol oynuyor?

Ramy Essam: Facebook, iki uçlu bir kılıç oldu. Hala aktivistler olarak bilgiyi yaymakta vs kullanıyoruz. Ama karşı devrim de facebook’u kullanmaya başladı, devrimin karşısına çıkmak, yanlış bilgiler yaymak, isyanı yatıştırmak ve etkisini azaltmak için.

Amor Eletrebi: Şimdi Facebook bizi fena halde felç ediyor. İlerlemek için gerçekten harekete geçmektense sırf olayları takip etmeye odaklayan o kadar muazzam bir bilgi akışı var ki.. Facebook komünitesi de bir anlamda tecrit edilmiş bir komüniteye, bu komünite içinde bir dizi tecrit edilmiş çembere dönüştü. Komuta merkezindense bir sonraki adımın en iyi nasıl olacağını tartıştığımız bir sohbet odası oldu.

Aslında şunu fark ettim, bu çemberlerin çoğu birbiriyle etkileşim kurmuyor bile. Mesela referandumu tartışırken, evet çağrısı yapan gruplar hayır oyu veren diğer gruplardan bütünüyle ayrı halde, hepsi kendi çemberinde. Öte yandan facebook ve sosyal medyanın yaygın olarak insanlara bilinç yayan devasa önemde bir eğitici araç olduğunu yadsıyamayız.

Ramy Essam, Mansure kökenli bir şarkıcıdır. “İrhal” (Defol) şarkısı, Youtube’da 500 bin kere izlenerek devrimin resmi olmayan marşı olmuştu. Geçen çarşamba askerler ve silahlı haydutlar Tahrir meydanını boşalttıklarında Ramy kaçırıldı, antika müzesine getirildi (Mısır’ın gerçek durumunun bir göstergesi olarak, Mübarek’in devrimlesinden bir ay sonra bile güvenlik güçleri burayı bir gözaltı yeri olarak kullanıyor) ve ağır bir şekilde dövüldü ve işkence edildi.

Amor Eletrebi tıp öğrencisi, şair. Devrim başladığında Almanya’dan yeni dönmüştü, memleketi Mansure’den Tahrir meydanına geldi ve New York Times’da konu edilen bir facebook grubuna katıldı. Bu grup, yaşadıkları, kavşağın hemen üzerindeki “facebook apartmanı” ile birlikte devrimin simgesi olan facebook gruplarından biriydi.

Kaynak: El Cezire

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: