Facebook, Çakır’ın Hesabını Yeniden Açtı; Özür Diledi

Facebook Türkiye ekibi, hesabının ve yöneticisi olduğu “Homoloji” adlı grubun “yanlışlıkla” kapatılması nedeniyle Çakır’dan özür diledi. Devlet Bakanı Kavaf’ı istifaya çağıran grubun hesabı ise açılmadı. Ekip daha önce Eskişehir MorEl LGBTT Oluşumu’nun sayfasını da “teknik bir hata nedeniyle” kapatmıştı.

Facebook Türkiye ekibi, gazeteci Bawer Çakır’ın hesabını ve yöneticisi olduğu “Homoloji” adlı grubu yanlışlıkla kapattığını belirterek Çakır’dan özür diledi. Bu Facebook’un ilk “hatası” değil.

Facebook Türkiye Ekibi’nin “Leyla” isimli bir çalışanından gelen mail şöyle:

“Merhaba Bawer,

Hesabınız ve yöneticisi olduğunuz Homoloji adlı Grup bir yanlışlık sonucu kapatılmıştır. Sizi beklettiğimiz, hesabınızı ve grubunuzu yanlışlıkla kapattığımız için sizden özür diliyoruz. İleride Facebook ile ilgili başka sorunlarınız olursa buradan, ek yardım için gereken uygun adımları atabilirsiniz.”

Bakan Kavaf’ı istifaya çağıran grubun sayfası açılmadı

Öte yandan Çakır’ın yöneticisi olduğu ve Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ı istifaya çağıran grubun facebook sayfası halen kapalı.

Çakır ise hesabının internet yasakları ve ifade özgürlüğü konularında çalışan Doç. Dr. Yaman Akdeniz’in Facebook Türkiye Ekibi’nin bir yöneticisi ile tanışıp kendi durumundan bahsetmesinin ardından açıldığını vurguluyor.

Bu karşılaşmadan önce Facebook Türkiye Ekibi’ne gönderdiği mailin yanıtsız kaldığını belirten Çakır, “Facebook’daki işlerin ‘tanıdıklar’ aracılığıyla aracılığıyla yürümesi de bence komik” diyor.

“Facebook Türkiye şeffaf bir oluşum değil ve bence bu durum sorunlu. ‘Yanlışlıkla kapatma’ meselesini de anlamıyorum. Bu yanlışlıkların neden nefret söylemi içeren sayfaların ya da grupların yöneticilerinin başına gelmediğini de merak ediyorum. Ayrıca ekibin sitedeki ayrımcı söylemlere müdahale etmekte -iyi niyetli bir yorumla- ‘yetersiz’ kaldığı görüşündeyim.”

Facebook’un ilk hatası değil

Facebook Türkiye Ekibi, bir süre önce Eskişehir MorEl LGBTT (Lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüel) Oluşumu’nun sitedeki sayfasını ve yöneticilerinin kişisel hesaplarını “etik kuralların çiğnendiğini” söyleyerek kapatmıştı.

Oluşumun bunun ayrımcı bir uygulama olduğunu belirterek uluslararası bir LGBT örgütü aracılığıyla sitenin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) merkezine ulaşmasının ardından hesapların büyük çoğunluğu açılmış, sayfa yeniden dolaşıma sokulmuştu.

Facebook MorEl’e “Etik kuralların Türkçe’ye çevrilmesinde yaşanan teknik bir sorun nedeniyle bunların yaşandığını” belirtmişti. (BB/EÖ)

Kaynak: bianet.org (Erişim: 29.03.2011)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: