Ekşisözlük kapanıyor mu?

BTK’nın 22 Ağustos’ta devreye sokacağı 4 farklı internet filtresinin şoku atlatılmadan bu kez de Ekşi Sözlük’ün kapatılması gündemde

Bazı çevrelerin ‘internetin sonu’ olarak değerlendirdiği 22 Ağustos’ta başlayacak internete filtre uygulaması konusunda daha dün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) ‘uygulamadan dönüş yok’ mesajı gelmişti. Ki bugün de Ekşisözlük’ün kapanabileceği iddia edildi.

Ekşisözlük yetkilisinin sitede yer alan ifadeleri aynen şu şekilde: “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) 21 Nisan’da sadece hosting’e gonderdiği ve tarafima an itibariyle ulaşmış, aşağıda alıntıladığım mail’in özetidir.

TİB’in yolladığı “sonlandırılacak hosting’ler” listesine sourtimes.org’u sıkıştırmışlar. sourtimes.org bildiğiniz üzere ekşi sölük’ün tüm arka planını oluşturuyor. Sourtimes.org’u sonlandırmak ekşi sözlük’ü sonlandırmak anlamına geliyor. “Katalog suçlar” dedikleri de ancak ekşi sözlük içeriğinden varılabilecek bir sonuç zira sourtimes.org adresine girdiğinizde zaten ekşi sözlük’e yönleniyorsunuz.

Daha dün Boğaziçi Üniversitesi’ndeki panelde sansürden yakınırken “sıra bir gün elbet ekşi sözlük’e gelecek” derken açıkçası o günü kastetmemiş ve tahmin de etmemiştim….”

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın “3,5 yılda 60 bine yakın internet sitesini zararlı içerik barındırdığı gerekçesiyle kapattık” açıklamasının ardından BTK’nın hosting (sunucu) firmalarına yüzden fazla kelimeyi (sarışın, gizli, haydar vb.) yasaklaması için uyarıda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Daha sonra BTK’dan yapılan açıklamada ise herhangi bir yaptırımın söz konusu olmadığı, sadece kuruma gelen kullanıcı şikayetlerinden yola çıkarak sunucu firmaları bilgilendirme amaçlı hareket edildiği belirtildi.

Daha yasaklı kelimelerin şoku atlatılmadan bu kez de BTK’nın sessiz sedasız 22 Ağustos’ta internete 4 ana başlıkta filtre getireceği ortaya çıktı. Standart, Aile Profili, Yurtiçi Profil ve Çocuk Profili olmak üzere 4 farklı yapıdan oluşacak filtrelerle BTK’nın onay vermediği hiçbir siteye erişim mümkün olmayacak. YouTube yasağında olduğu gibi DNS ayarlarıyla oynayarak yasaklı sitelere girmeyi planlayan kullanıcılar da artık yasağı delemeyecek.

Kaynak: haberturk.com (Erişim: 04.05.2011, 11:00)

Konuyla ilgili olarak: Ekşi Sözlük

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: