Panel: Türkiye’de İnternet Sansürü ve BTK Kurul Kararı

Türkiye 22 Ağustos’ta hayata geçecek Güvenli İnternet Yönetmeliği ile filtreli internete geçiş yapacak. Devlet eliyle yapılan filtrelemenin sansür anlamına geldiğini söyleyen Alternatif Bilişim Derneği ile Eğitim-Sen Boğaziçi Temsilciliği “Türkiye’de İnternet Sansürü ve BTK Kurul Kararı” başlıklı paneli 3 Haziran ‘da  düzenleyecek.

Türkiye İnterneti en sıkı sansürleyen ülkeler arasında. Tepkiye neden olduğu için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı sansürlenen site sayılarını uzunca zamandır açıklamıyor. İnternet kullanıcıları bu sayının 60 bine yaklaştığı kanaatinde. Dijitürk’ün şikayeti üzerine milyonlarca kullanıcısı olan blogspot.com‘un kapatılması, MHP’lilerin videoları nedeniyle milyonlarca kişinin dosya paylaşımı için kullandığı Rapidshare ve Fileserve siteleri de sansürün yakın dönem örneklerinden. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun İnternet Servis Sağlayıcılara (ISS) ilettiği 138 kelimelik yasak listesi ve bu listede ‘Haydar’, ‘yasak’ gibi kelimelerin dahi yer alması da İnternet kullanıcılarının tepkisini çeken bir diğer gelişme oldu. BTK tepkiler üzerine ‘cezai yaptırım uygulanacaktır’ ibareli yazısına rağmen bilgilendirme amaçlı dedi. Son olarak 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan Güvenli İnternet Yönetmeliği ise İnternet kullanıcılarını sokağa döktü. 15 Mayıs’ta başta İstanbul olmak üzere 30’a yakın ilde sokaklara çıkan İnternet kullanıcıları ‘İnternetime dokunma’ diye seslendi. Tüm bunlar yaşanırken medya üzerinden ciddi bir yanıltma kampanyası yürütüldü. Sokağa dökülen binler ‘pornocu’ ya da ‘para kazanma derdinde olan filtre firmaları’ olarak itham edildi. Filtrelemenin otomatik sansür olmayacağı, iyi bir hizmet olacağı söylendi. Peki İnternet sansürünün ardında yatan gerçekler ne?

İşte bu soru 3 Haziran tarihinde İnternet sansürü hakkında çalışmalar yürüten Alternatif Bilişim Derneği ile Eğitim-Sen tarafından düzenlenecek panelde tartışılacak. “Türkiye’de İnternet Sansürü ve BTK Kurul Kararı” başlıklı panelde BTK Kurul Kararı ve Türkiye’deki Sansür uygulamaları tartışılacak.

Konuşmacıların her biri alanında uzman kişiler. Bilişim Hukukçusu Av. Gökhan Ahi, Başkent Üniversitesi’nden Mutlu Binark, Bilgi Üniversitesi’nden Özgür Uçkan, Boğaziçi Üniversitesi’nden Işık Barış Fidaner ve Alternatif Bilişim Derneği’nden Ali Rıza Keleş sansür konusunda merak edilen tüm soruları yanıtlayacak.

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü, Turgut Noyan salonunda yapılacak etkinlik ücretsiz ve herkese açık.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: