16 Ağustos 2011 tarihinde yayınlanan BTK Kurul Kararı

16 Ağustos 2011 tarihinde BTK’ın Güvenli İnternet Hizmetine İlişkin Usul ve Esaları adlı kararı,  Kurumun web sayfasında yayınlandı. Bu karar 24 Ağustos 2011 tarihinde revize edilen 4 Ağustos 2011 tarihli taslağı temel almaktadır. BTK, çeşitli STK2ların, başta Alternatif Bilişim Derneği’nin önerilerini dinlemektedir. Ama İŞİNE GELENİ!.

Kurul Kararında “Güvenli İnternet” hizmeti adı altında aile ve çocuk profili ile bu kullanım türünü seçecek olanlara BTK yani  siyasi iradeninin/yürütmenin bürokratik  organı aracılığı ile uygulanacak filtreler/kamufle adı ile  “listeler” devam etmekte; zaten “Güvenli İnternet” hizmeti adı ile yurttaş yanıltılmakta, filtre uygulamasının İntenette güvenli sağlayacağı konusunda yetersiz ve eksik bilgi dolaşıma sokulmaktadır. Yine göstermelik ve bürokrasi/diğer bir deyişle siyasi iradenin egemenliği ağır basan Aile ve Çocuk Profili Çalışma Kurulu bu yemi adı ile mevcudiyetini korumaktadır (madde 10). Kurulda danışmanlık rolü görecek 11 kişiye karşı sadece 3 uzman yer alacaktır. STK temsilcisi sayısı da 2 dir. Bu arada özellikle Alternatif Bilişim Deneği’nin önerisi ile Türkiye Dijital Oyun Federasyonu’ndan  (TUDOF)da bir üye bu Kurul da temsil edilecektir.  Görüldüğü üzere, BTK 4 Ağustos 2011 tarihli taslak metine yönelik eleştirileri ve değerlendirmeleri göz önüne almaktadır-ama sadece GÖZ ÖNÜNE ALDIKLARI 22 KASIM DA TÜM TÜRKİYE’DE YAYGINLAŞACAK VE DOĞALLAŞACAK OLAN FİLTRE UYGULAMASINI DAHA DA MEŞRU KILMAK İÇİN… Bu kurul, yeni adı ile dahi olsa, gösteremelik bir Kuruldur. BTK, isterse Kurul’a danışabilir. Üstelik, Kurul TUDOF dan temsilci içerse bile, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan halen temsilci içermemektedir. İletişim bilimleri alanından uzman temsili Kurul’da yoktur. Görüleceği üzere bu Kurul’un temsil niteliği yetersizdir.

Sözün özü 22 Kasım 2011 tarihinde BTK’nın ısrarla Türkiye’de yurttaşlara dayatmaya çalıştığı “FİLTRELİ” İnternet uygulaması yürürlüğe girecektir. Yurttaşı yönetişim ve güvenlileştirme politikası çerçevesinde müşteri olarak gören/konumlandıran BTK  filtre uygulaması ile İnternet’in sözde güvenli kullanımını sağlamaktadır. Biliyoruz ki, İntenet’in güvenli kullanımı eğitim aracılığı ile sağlanır, filtre gibi teknik engellerle ile değil. Yurttaşın İnternet ortamında varolan risklere karşı olanakları kullanma becerisi ile donatılması gereklidir. Filtreler ile sınırlanan İnternet’e erişim, bireyin siberuzamda olanaklar dünyasını keşfetmesini ve İnternet’in yaratıcı ve etkin, özgün bir şekilde kullanmasını da engeller.

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: