AB 2011 Türkiye İlerleme Raporunda İnternet!

“…Mayıs 2009’dan itibaren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca (TİB), yasaklı siteler konusunda herhangi bir istatistik paylaşılmamasına rağmen; Türkiye’de web siteleri halen, sıklıkla ve orantısız sürelerde ve kapsamlarda yasaklanmaktadır. Yasaklı siteler hakkında istatistiksel verilerin halka duyurulmaması konusunda, bu fiilin bilgiye erişim hakkına aykırı olduğu gerekçesi ile TİB’e karşı açılmış bir dava da bulunmaktadır. You Tube video paylaşım sitesine ve çeşitli web portallarına karşı açılmış davalar da halen sürmektedir. İfade özgürlüğünü kısıtlayan ve insanların bilgiye erişimini engelleyen İnternet Kanunu yeniden düzenlenmelidir. Nisan 2011’de, Internet Kanunu’nu gerekçe gösteren TİB, yer ve hizmet sağlayıcılara bir mektup göndererek çeşitli kışkırtıcı kelimeleri içeren web sitelerini kaldırmalarını istemiştir. Bu olay, ağır eleştrilere yol açmış, TİB, kelime listesinin yer ve içerik sağlayıcılara, kötü niyetli web sitelerini tespit etmeleri konusunda yol göstermesi için hazırlanan bir liste olduğunu açıklamak zorunda kalmıştır.

Ağır eleştirilere tepki olarak, BTK, Şubat 2011’de yayınladığı, internetin güvenli kullanımına ilişkin prensip ve prosedürleri onarmıştır. Ağustos 2011’de kabul edilen güncel uyarlama, başta internet filtrelerinin kullanımını opsiyonel hale getirmesi ile birkaç kaygıya cevap vermektedir. Test fazını Kasım 2011’de bitmesi ile birlikte, sistem tüm kullanıcılar için erişilebilir olacaktır. Sistemin yürütmesinin Avrupa standartlarında olması esastır.

Genel olarak, hassas olarak görülen konular başta olmak üzere, tartışmalar devam etmektedir. İfade özgürlüğü, akademisyenlere, gazetecilere, yazarlara, insan hakları savunucularına karşı açılan çok sayıda dava ve yasal soruşturmalar ile zayıflatılmakta, medya üzerinde sürekli bir baskı oluşturulmaktadır. Bu da ciddi endişelere sebep olmaktadır. Şimdiki mevzuat, ifade özgürlüğünü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda, yeterince garanti etmemektedir. Sıklıkla gerçekleştirilen web sitesi yasaklamaları da ciddi endişelere bir başka sebep teşkil etmektedir. Türkiye’nin yasal uygulamaları, mevzuatları, suça karşı gerçekleştirilen uygulamaları ve politik cevapları; bilginin ve düşüncelerin özgürce paylaşılması önündeki en büyük engellerdir.”

(ss.26-27)

(Rapordan Türkçeye çevrilmiştir)

Kaynak: http://www.abgs.gov.tr/files/tr_rapport_2011_en.pdf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: