Filtreli İnternet’in ağına takılanlar tepki çekti

İlden Dirini

Kamuoyunun tepkilerine rağmen dün filtreli İnternet hayata geçirildi. Aile filtresine iç çamaşırı ve prezervatif markalarının resmi siteleri takıldı. Konu basına yansıyınca bu siteler filtreden çıkarıldı

İnternete yeni sansür olarak yorumlanan ve seçimlerin keyfi biçimde yapılacağına dikkat çekenlerin haklılığı daha ilk günden ortaya çıktı. BTK’nın Aile filtresine iç çamaşırı ve prezervatif markalarının siteleri dahi taklıdı. BTK’nın “Aile Profili”ni seçenler, dünden itibaren bazı iç giyim ve prezervatif markalarının resmi internet sitelerine erişemedi. Müstehcenlik kriteri gerekçesiyle erişilemeyen bu sitelerin başında ise Durex ve Fiesta Condom ile Victoria’s Secret ve Calvin Klein’ın iç giyim markası yer aldı. Aile Profili’nde bu sitelere erişimin olmaması kullanıcıların sosyal ağlar üzerinden de tepkisine neden oldu. Ancak dosya indirme ve paylaşım amacını taşıyan torrent siteleri ile sansür ve izlemeyi atlatmak ya da daha güvenli bir şekilde İnternet’e bağlanmayı sağlayan VPN, proxy siteleri hala aile profilinde engelli durumda.

BTK YÖNETMELİKTEKİ MUĞLAKLIĞI İTİRAF ETTİ
Hangi profilde hangi içeriğin olup olamayacağı konusunda net listelerin yayımlanmadığını belirtilen yetkililer, yaşanan sorunu, “Liste yok ama kriterler var. Müstehcenlik de geniş bir kavram olduğu için ilk günlerde Güvenli İnternet uygulamasında bazı sıkıntılar yaşanabilir” itirafında bulundu.

BTK’NIN AÇIKLAMADIĞI SİTELER LİSTELENİYOR
engelliweb ise filtreli İnternetin uygulamaya başlaması ile birlikte yeni bir çalışma başlattı. BTK’nın yasakladığı ancak açıklamadığı listeleri yayınlayan engelliweb filtreler için de bir servis açtı. Site http://engelliweb.com/filtre adresinden siteleri sorgulatıyor. Aynı adreste filtre içindeki siteleri listeliyor. Site moderatörleri, “Profillerden birini kullanırken karşılaştığınız erişim engellemelerinden uygun olmadığını düşündüklerinizi bize bildirebilirsiniz. Alan adı olmak zorunda değil, bir Facebook profili de, sözlük entry`si de filtrelenmiş olabilir” diyor.

Sansür karşıtları filtreler gündeme geldiği ilk günden seçimlerin BTK eliyle keyfi bir şekilde yapılmasının sansür anlamına geldiğini söyleyerek itiraz etmişti. Kara ve beyaz listelerin hangi kriterlere göre belirleneceğinin muğlak olduğunu belirten sansür karşıtları filtrenin hükümetin istediği gibi bir aile ve toplum yaratma isteminin yansıması olacağını vurgulamıştı.

SANSÜRE KARŞI GÖSTER YÜZÜNÜ
Son olarak Alternatif Bilişim Derneği yönetmeliğin durdurulması için Danıştay’da dava açmıştı.

Sansür karşıtları şimdi farklı bir protesto yöntemiyle de sesini duyurmaya çalışıyor. seninyuzunden.org adresinde sansür karşıtları fotoğrafları ve mesajlarını yayınlıyor. seninyuzunden.org, “Sadece bizi yönetenler yüzünden mi dersin bu sansür? Senin yüzünden de artmadı mı yasaklar; sen görmezden geldikçe, kabullendikçe? Sen ne kadar susarsan, o kadar beslenecek sansür, bilmiyor musun? Dünyan giderek başkalarının doğrularına göre şekillenecek, düşüncen birilerinin iznine mecbur kalacak. Sansür, doymak bilmeyecek” diyor.

Sansür mekanizmalarının kırılması için insanları sansüre karşı yüzünü göstermeye davet ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: