Güvenli internete güvenen gülmeyi bile unutsun!

Fıkra sitelerine bile erişim yasağı getirilmesi şaşkınlık yarattı

‘Güvenli İnternet’ dönemi dün başladı. Çocuk profilinde beyaz liste olarak adlandırılan bin civarında internet sitesine erişim imkanı bulunurken, kapsamı daha geniş olan ‘Aile Profili’nde ise bazı fıkra ve mizah sitelerine erişim imkanı bulunmuyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim (BTK) Kurumu tarafından dün uygulamaya konulan “Güvenli İnternet” sorunlu başladı. ‘Çocuk ve Aile’ profilleri ile internette tercihe bağlı filtre uygulaması getiren pakette, ‘çocuk profili’nde erişilebilen internet sitelerinin isimleri bilinmezken, ‘aile profili’nde fıkra sitelerine bile erişim yasağı getirilmesi şaşkınlık yarattı. BTK’dan alınan bilgilere göre, çocuk profilinde sınırlı sayıda yani bin civarında internet sitesine erişim imkanı bulunuyor. Bu siteler beyaz liste olarak isimlendiriliyor. İçerik açısından da eğitim, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi siteleri,tatil, özel şirketler, eğitim kurumları ve e-devlet kapsamında tutuluyor. Aile profilinde ise sınır biraz daha genişliyor. BTK’nın açıklamasına göre kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık ve zararlı sitelere bu profilde erişim imkanı yok. Ancak engelliweb.com’un yaptığı çalışmaya göre ‘aile profili‘nde bazı fıkra, mizah ve proxy internet sitelerine de girişler engelleniyor.

“Yüzde yüz güvenlikten bahsedemeyiz”

Güvenli İnternet’in ilk gününü VATAN’a değerlendiren Bilgi Güvenliği Uzmanı Huzeyfe Önal, uygulamasının tam anlamıyla bir güvenlik sağlamadığını kaydetti. Önal, “Aldığımız bilgilere göre internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu bu sistemi kullanmayacak. Ancak asıl önemli problem bu denli güvenli hale getirilen internetin başka güvensiz sitelere davetiye çıkarması. Örneğin ben bir aile sahibiyim ve çocuk profili uyguluyorum. Çocuk muhtemelen çocuk profilini atlatmak için önerilen sitelere girecek ve böylece yeni virüsler ve ajanlar ortaya çıkacak. Gerçi bu durum yaşanmasın diye ciddi bir sistem kuruldu. Ama mutlaka bir boşluk bulunacaktır. Hiçbir zaman yüzde yüz bir güvenlikten bahsedemeyiz. Bu yüzden de güvenli internet kullananlar antivirüs yazılımını kullanmayı da bırakmamalıdır.”

Mizah ve prezarvatif siteleri bile yasaklı

Türk Bilişim Derneği Hukuk Müşaviri Mehmet Ali Köksal da, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun (BTK) hangi siteleri yasakladığını gizli tuttuğunu kaydetti. Köksal,”Bu siteler açıklanmadığı sürece de elbette biz bu siteleri bulmaya yönelik denemeler yapacağız. Ayrıca çocuk profilini seçen bir kullanıcı da ‘Facebook’ kapanırken ‘google’ ve ‘gmail’ de aynı statüde sayılarak kapatılabilir. Bu durumu nasıl engelleyecekler belli değil.”

engelliweb.com internet sitesinde açıklanan listeye göre, ‘aile filtresi’nde erişimi engellenen siteler:

cku.com

Marka – İç Çamaşırı

durex.com

Marka – Prezervatif

fiestacondom.com

Marka – Prezervatif

figleaves.com

Marka – İç Çamaşırı

fikra.gen.tr

Fıkra/Mizah

fikrabul.com

Fıkra/Mizah

freshpair.com

Marka – İç Çamaşırı

lambda.org

Eşcinseller Derneği

Kaynak: aksam.com.tr (Erişim: 23.11.2011, 23:53)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: