Filtre Özgür Radyo’yu da yutunca!..

22 Kasım’da başlayan filtreli internet uygulamasının ilgili ilgisiz birçok siteyi sansüre tabi tutmasıyla ilgili şikayetler bitmek bilmiyor. Özgür Radyo’nun web sitesinin de çocuk filtresine takıldığı, uyarı üzerine filtreden çıkarıldığı öğrenildi.

Kamuoyunun tepkilerine rağmen 22 Kasım’dan itibaren filtreli İnternet uygulaması başlatıldı. İç çamaşırı ve prezervatif markalarını filtreyen BTK Özgür Radyo’nun İnternet sitesi de engelledi.

İnternete yeni sansür olarak yorumlanan ve seçimlerin keyfi biçimde yapılacağına dikkat çekenlerin haklılığı daha ilk günden ortaya çıkmıştı. BTK’nın Aile filtresine iç çamaşırı ve prezervatif markalarının siteleri takılmıştı. Yoğun tepki üzerine bu siteler filtreden çıkarıldı. Ancak çok sayıda site filtreli. Filtre engeline takılan sitelerden biri de RTÜK anketlerinde binlerce radyo arasında en dinlenen 13. radyo olan Özgür Radyo’nun İnternet sitesi.

Özgür Radyo Haber Editörü İlden Dirini engellemeyi guvenlinet.org/tr/domain_sorgula.html adresinde yaptığı sorgulama sonrasında fark ettiğini söyledi.

Bugün BTK’yı arayarak filtre sorunun dile getirdiklerini söyleyen Dirini kendilerine siteniz hukukçularımız tarafından inceleniyor yanıtının verildiğini söyledi. Dirini, “Sitemizin hangi gerekçe ile engellendiğini sorduğumda, BTK yetkilisi inatla bir engellem yok inceleniyor yanıtını verdi” dedi. Birçok radyo sitesini sorgulattığını ve bunlarda filtre olmadığını gördüğünü söyleyen Dirini, “BTK yetkilisine bu durumu anlatıp bizim sitemizi niye filtreye dahil ediyorsunuz diye sorduğumda ise yanıt verilmedi” şeklinde anlattı. Israrlı soruları karşılığında yetkilinin “Zaten çok az kişi seçti efendim çocuk profilini. İyi yapmışsınız sorgulatarak. Hukukçularımızın önünde görünüyor. Bugün incelerler” dediğini anlattı.

Radyolarının muhalif bir çizgide olduğunu söyleyen Dirini, “Her ne kadar filtre kullanımı opsiyonel olsa dahi Özgür Radyo’nun sitesinin çocuk filtresi kapsamına alınması vahim bir durumdur. Şimdi çocuklarımız daha mı güvenli oldu? Otoritenin keyfi kontrolünde oluşturulan filtre sistemi ve veritabanları ancak bir sansür uygulaması olarak yorumlanabilir” dedi.

Özgür Radyo, BTK’ya yazılı bir başvuru yaparak filtreleme nedenlerinin kendilerine bildirilmesini talep etti.

Bu talebin ardından site filtreden çıkartıldı. Ancak Özgür Radyo’nun neden filtreye takıldığıyla ilgili BTK’dan henüz bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: cnnturk.com (Erişim: 30.11.2011, 23:01)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: