Neden filtre istemiyoruz? Alternatif Bilişim yanıtlıyor…

Çünkü:

 1. Merkezi filtre bilgiye erişim özgürlüğünü baltalar. Çok sesli bilgiye erişim olmazsa demokratik müzakere olmaz. İnternet kamusal alanın bir parçasıdır. Kamusal alanda dolaşıma giren bilgiye erişmek, farklı kaynaklardan aldığı bilgiyle kendi görüşünü oluşturmak ve katılımcı demokraside bir aktör olarak yer alabilmek en temel yurttaşlık hakkıdır. Engellenemez.
 2. Merkezi filtre uygulamasıyla devlet yurttaşa neyi okuyup neyi okuyamayacağını, neyi görüp neyi göremeyeceğini söyler. Otoriter, totaliter, anti-demokratik rejimlere ait, tektipleştirilmiş “makbul vatandaş” yaratmaya yol açan bu uygulamayı reddediyoruz.
 3. Çocuk ve aile filtreleri şiddet, ayrımcılık, nefret içerikli sitelere erişim konusunda aynı hassasiyeti göstermez. Yaygın medya bu türden içeriklerle dolu olduğu halde. Biz devletin yurttaş adına karar vermesini değil, yurttaşların güvenli internet kullanımı konusunda bilinçlenmesi için eğitilmesini talep ediyoruz.
 4. Türkiye’de halihazırda yaklaşık 40 bin siteye erişim yasaklı. Yani “filtreyi tercih etmeyenlerin durumunda bir değişiklik olmadı” iddiası koca bir yalandan ibaret. Yeni filtre uygulaması ile varolan yasak genişletildi. Aile ve çocuk filtrelerinde hükümet politikalarına aykırı olduğu düşünülen neredeyse tüm web sitelerine erişim yasak. Şiddet ve savaş karşıtı metinlerin ağırlıklı olarak yer aldığı, evrim teorisiyle ilgili bilimsel bilgilerin bulunduğu ya da bazı sol yayınların web siteleri yasaklanırken; yaradılış teorisini anlatan sitelere erişim serbest. Aynı biçimde, yetkili kurumlarca çocuk filtresinde kişisel sitelerin hiçbirine erişime izin verilmediği iddia edilirken bazı dini figürlerin kişisel sitelerine erişim serbest olabiliyor. Bu çifte standartlı uygulama kabul edilemez.
 5. Sinsice işletilen filtreleme sisteminde yasaklanan web sitesi örnekleri her gün değişiyor. Bir web sitesinin anlamsızca yasaklanması kamuoyunda tepkiyle karşılanınca siteye erişim açılıyor, sonra bir başkası fark ediliyor. Böyle bir site takibi mesaisini sürdürmek de bizlere düşüyor.
 6. Herhangi bir web sitesinin keyfi biçimde kolayca çeşitli filtrelere takılabilmesi, itiraz gelince filtreden çıkması çalışmanın ciddiyeti konusunda da kuşku uyandırıyor. Daha düşündürücü olan ise, bu tür keyfiyetler baskıcı hükümetler elinde çok rahat bir koz olarak kullanılabiliyor. Şu anda kullanılmakta olan filtrelerin yarın olası bir olağanüstü hal durumunda genel filtre olarak kullanılma ihtimalini ortadan kaldırmak için filtre uygulamasına bugünden müdahale etmeye devam etmek gerekiyor.
 7. Filtre uygulaması için devletin yaptığı yatırımın maliyeti filtre kullanmayanlara da yansıtılır, ki almadığın hizmetin parasını ödemek modern dünyada adaletsizlik olarak tanımlanır.
 8. Filtre uygulamasıyla kullanıcılarda otosansür otomatik davranış haline getirilmeye çalışılıyor. Her kullanıcının hangi web sitelerine eriştiğini listelemekle görevlendirilen internet servis sağlayıcılar ise zorunlu muhbir vatandaşa dönüşüyor.
 9. Çocukların psikososyal gelişimine zarar verecek içerikten korunması için geliştirilen, doğrudan bilgisayarda uygulanan, ücretsiz ya da çok ucuz filtre seçenekleri mevcut. Yurttaşlara gerekli bilgilendirme yapılarak dileyenin kendi bilgisayarına filtre kurması sağlanabilir.
 10. Ulaşmak istediğiniz bir web sitesinin keyfi ya da ideolojik nedenlerle filtreye takıldığını düşünüyorsanız filtrenin kullanımda olduğu bilgisayarda ilgili web sitesine girdiğinizde karşınıza çıkacak Güvenli İnternet İtiraz Formu’nu doldurarak gönderin. Ve bu “ayıplı hizmeti” lütfen tüm sosyal medya araçlarından, ulaşabildiğiniz tüm kanallardan duyurun.  Tüm toplumu ilgilendiren böylesi bir uygulamada toplumun her kesiminden temsilcilerin görüşlerine başvurmak gerekirken, hangi ölçütlere göre seçildiği ve görevlendirildiği belli olmayan bir kurulun tercihlerine göre internet sitlerinin sınıflandırılması ve yasaklanması kabul edilemez.

Erişimi engellenmiş web sitesini nereye bildireceğiz?

Şikayetlerinizi Alternatif Bilişim Derneği’ne iletmek için bilgi@alternatifbilisim.orghttp://twitter.com/altbilisim, http://www.facebook.com/home.php?sk=group_195922543754615 iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Yaklaşık üç yıldır http://engelliweb.com adresinden hizmet veren Engelli Web ise çeşitli nedenlerle engellenen web sitelerini listeliyor. Aile ve çocuk filtrelerine takılan web sitelerini Filtre bölümünden bildirebilirsiniz.

Yanı sıra, sansuresansur.org’dan da engelli web siteleri ile ilgili bildirimde bulunabilirsiniz.

Ayrıca, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 444 9 777 ve (312) 232 23 23 numaralı Bilgi ve İhbar Merkezi’ne ya da  (312) 586 55 00 numaralı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na da şikayetlerinizi bırakabilirsiniz. Her iki kurumun web sitesindeki iletişim formlarını doldurarak göndermek de mümkün.

Ücretsiz bireysel filtre ve aile koruma şifresi

Aşağıdaki listede ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bireysel filtre ve aile koruma şifre sistem seçeneklerinden bazılarını bulabilirsiniz.

 1. http://www.ttnet.com.tr/web/368-1511-1-1/tur/evde_ttnet/servisler_-_ttnet_aile_koruma_sifresi/kisaca
 2. http://download.cnet.com/Musonya-JustFilter-Standard/3000-2162_4-10909292.html
 3. http://download.cnet.com/ParentalControl-Bar/3000-27064_4-10539075.html
 4. http://www.untangle.com/
 5. http://dansguardian.org/
 6. http://www.safefamilies.org/download.php
 7. http://www1.k9webprotection.com/
 8. http://www.softpedia.com/get/Internet/Browsers/Kid-Safe-Browser.shtml
 9. http://www.opendns.com/home-solutions/parental-controls#family

 

Reklamlar

3 Responses to Neden filtre istemiyoruz? Alternatif Bilişim yanıtlıyor…

 1. Gülsünay Uysal dedi ki:

  Şikayetlerinizi Alternatif Bilişim Derneği’ne iletmek için bilgi@alternatifbilisim.org, http://twitter.com/altbilisim, http://www.facebook.com/home.php?sk=group_195922543754615 iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: