Bilim dünyasında ‘filtre’ tepkisi

Mithat Yurdakul

22 Kasım’da yürürlüğe giren ve “internette sansür” eleştirilerine neden olan “Güvenli İnternet” uygulaması akademisyenleri harekete geçirdi. Çoğunluğu iletişim fakültelerinden çok sayıda akademisyen, rektörlere çağrıda bulunarak internet filtresinin kaldırılmasını istedi.

Metinde, “22 Kasım 2011’de devreye giren uygulama, devlet eliyle gerçekleştirilen merkezi, keyfi ve şeffaf olmayan bir filtreleme ve sansür sistemidir” denildi. “BTK’nın filtre uygulamasına karşı akademik farkındalık ve tüm üniversite rektörlüklerine çağrı” başlıklı metne başta iletişim fakültesi öğretim üyeleri olmak üzere çok sayıda akademisyen imza koydu.  Metinde şunlar kaydedildi:

Yapılan filtreleme değil sansür
“Uygulamanın seçimlik olması, devlet eliyle yürütülen sansür gerçeğini ortadan kaldırmaz. Uygulama ifade özgürlüğünün sınırlarını daraltmakta, vatandaşlarımıza tek tip bir aile/çocuk tasarımını dayatmaktadır. Devlet, seçimlik/gönüllü’ dahi olsa, vatandaşların hangi sitelere erişeceğine karar vermeye yetkili değildir. Çocuk ve aileyi korumak, devlet sansürünün gerekçesi yapılamaz. İnternetin güvenli kullanımı filtrelerle değil, dijital okur yazarlıkla mümkündür. AGİT üyesi ülkeler arasında merkezi filtre uygulayan tek ülke Türkiye’dir. Devlet eliyle merkezi filtre uygulayan ülkeler ise Kuzey Kore, Çin, İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelerdir.”

Kaynak: milliyet.com.tr (Erişim: 09.01.2012, 10:37)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: