Filtre uygulaması tek tip çocuk tek tip aile öngörüyor

MURAT SELENOĞLU

İSTANBUL (DİHA) – 22 Kasım 2011’de yürürlüğü giren ve internette sansür olarak adlandırılan filtre uygulamasında binlerce site kara listeye konulurken, iletişim fakültesi öğretim üyeleri, başlattıkları kampanya ile uygulamaya tepki gösteriyor. Alternatif Bilişim Derneği üyesi Erdem Dilbaz ise, internette dolandırıcılığın önüne geçilmesi için önlem alınmazken, bu uygulama için milyarlarca dolar harcandığına dikkat çekti. Dilbaz, “Güvenli İnternet’ kullanmayanlar güvensiz internette ne idüğü belirsiz insanlar mı oluyor? Bu tek tip çocuk ve tek tip aile öngörerek hazırlanmıştır” dedi.

İnternette filtre uygulamasına yönelik tartışmalar sürerken, akademisyenler ve uzmanlar, bu uygulamanın “sansür” olduğu noktasında birleşiyor. Uygulamanın mimarı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olmak üzere, hükümet ve yetkililer ise, “seçmek özgürlük” diyor. Uygulamanın başladığı tarihten bu yana internet abonelerinin sadece yüzde 9,2’sinin filtre uygulamasına geçtiği belirtiliyor. Bu rakam 13 milyon abonenin 120 binini karşılıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acerer ise, uygulama için “sansür” ve “herkes filtrelenecekmiş” denilmesinden şikayetçi.

‘Bunun adı bal gibi sansürdür’

Alternatif Bilişim Derneği üyesi Erdem Dilbaz, “Devlet yetkililerinin hangi kriterlere göre belirlediği bilinmeyen bir listesine istinaden yapılan uygulamaya sansür demeyelim de ne diyelim bilemiyoruz” diyor. “Siz kendi içinizde aldığınız kapalı kararlarla, yayımlamadığınız istatistiklerle, bilgi edinme başvurularına sayfalarca cevapsız yazılar gönderiyorsanız, bunun adı bal gibi de sansürdür” diyen Dilbaz, 60 bini aşkın sitenin kapatılmasıyla internette güvenliğin sağlanamayacağını, erotik içerik ya da alternatif medya kanallarından haber almamanın kimseyi güvenli kılmayacağına dikkat çekti.

‘Kullanmayanlar ne idüğü belirsiz insanlar mı’

İnternet güvenliği söz konusu olunca dolandırıcılık ve kişisel verilerin korunmasının en önemli konu olduğunu vurgulayan Dilbaz, ancak bu konuda güvenlik sağlayacak düzenlemeler olmadığını aktardı. Yeni medya okur-yazarlığına dair geliştirilen bilinçlenme kampanyalarının olmadığının altını çizen Dilbaz, ayrıca en iyi filtre uygulamalarının ücretsiz elde edilebilecekken, neden bu uygulama için telekomünikasyon firmalarına milyarlarca dolarlık altyapı kurdurduklarını soruyor. Ayrıca devletin bu şekilde ötekileştirme yaptığının altını çizen Dilbaz, “Güvenli İnternet’ kullanmayanlar güvensiz internette ne idüğü belirsiz insanlar mı oluyor? Dünyanın neresinde bunu söyleseniz insanlar güler. Şakadan da beter. Ciddiler ve biz de onların bu yaptıklarını afişe etmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Bu tek tip çocuk ve tek tip aile öngörerek hazırlanmıştır’

Basında da bu uygulamanın güvenli olduğunu savunan yazarlar olduğunu hatırlatan Dilbaz, “Güvenli internet paketine güvenip çocuğunuzu bilgisayar başına ilgisiz bırakırsanız vay halinize! Çocuğumuzu bilgisayar başına devletin sağladığı güvenlikle bırakır giderseniz, işte o zaman güvensiz bir ortam kurmuş olursunuz. Çünkü siz hazırladığınız çocuk filtresinde girilmeyecek siteleri belirliyorsunuz. Çocukların peşinde olanlar için bulunmaz nimet, milyonlarca sitede dolanacağına devletin belirlediği ve çocukların girdiğini bildiğiniz sitelerde dolanmaya başlarsınız. Art niyet aranıyorsa asıl problem burada BTK’nın düşüncesiz davranışıdır. Bu tek tip çocuk ve tek tip aile öngörerek hazırlanmış dışlayıcı, ötekileştirici ve insanları birbirine kırdıran saygısız bir geleceğin temellerini atan uygulamaya tabi ki karşıyız” diyor.

‘Sansürsüz internet için kampanya başlatıldı’

Öte yandan Alternatif Bilişim Derneği’nin girişimiyle Prof. Dr. Mutlu Binark ve Prof. Dr. Kürşat Çağıltay’ın öncülüğünde yüzü aşkın akademisyen sansürsüz güvenli internet için kampanya başlattı. Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, neden böyle bir kampanyaya ihtiyaç duyduklarını, “Bilimsel ve özgür düşüncenin merkezi olması gereken üniversitelerin bir kamuoyu çalışmasının aracı olarak kullanılması son derece düşündürücü. Bu nedenle ilgi çekmek ve yanıt almak istedik” şeklinde anlattı. Akademisyenlerin öncülüğünde imzaya açılan metne http://tinyurl.com/BTKFiltre adresinden ulaşılabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: