BTK’nın filtre sistemini Avrupa’nın desteklediği yönlü yanıltıcı haberler üzerine açıklama

Son günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun “Güvenli İnternet” filtresinin Avrupa kurumlarınca desteklendiği, “tam not aldığı” şeklinde kamuoyunu yanıltıcı haberler yayınlanmıştır. Haberlerde “INSAFE kuruluşunun Türkiye’deki uygulamayı öven bir rapor yayınladığı” iddia edilmektedir, fakat söylenenler maalesef gerçekleri yansıtmamaktadır.

  • Haberin kaynağı, Insafe’in internet portalında Türkiye’deki filtreye dair yayınlanmış ve BTK tarafından kaleme alınmış ingilizce bir haberdir(1).
  • Haberin altındaki bilgi notunda “burada ifade edilen görüşler yazının sahibine (BTK) aittir ve Insafe network’ü bağlamaz” denmektedir.
  • Haberin yayınlanması şöyle bir notla duyurulmuştur:
    “Insafe çalışanları olarak üçüncü ülkelerin (yani Insafe Network üyesi olan 27 AB ülkesi ve İzlanda, Norveç, Rusya’nın dışında kalan ülkelerin) çevrimiçi güvenlikleri bağlamındaki çalışmalarından haberdar olmaktan her zaman memnuniyet duymaktayız. Bu yazıda Türkiye’deki yeni bir güvenli internet hizmetini öğreniyoruz. (BTK’nın yazısına link)”
  • Sonuç olarak “Avrupa’dan tam not” olarak duyurulan olay, BTK’nın kendi yazdığı ingilizce bir haberi, konuya dair yüzeysel bilgisi olan yabancı bir internet portalının editörüne yayınlatmış olmasından ibarettir.
  • Yine, yeniden hatırlatmak isteriz ki “Güvenli İnternet hizmeti” olarak lanse edilen bu internet filtreleme sistemi, 15 Mayıs 2011’de binlerce vatandaşımızın sokaklarda protesto ettiği, ülkemizdeki bilişim STK’larının hemen hepsinin “merkezi filtre uygulaması kabul edilemez” diyerek karşı çıktığı, AGİT ve daha bir çok uluslararası raporların ifade özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle eleştirdiği ve son olarak Danıştay’da iptal davası süren bir uygulamadır.
  • BTK’nın filtre sistemi daha geçtiğimiz haftalarda yine yanıltıcı haberlerle üniversitelerde meşrulaştırılmaya çalışılmış, İnternet’in Güvenli Kullanımı, Yeni Medya ve Medya konusunda, ulusal ve uluslararası çapta çalışmalar sürdüren akademisyenler tarafından protesto edilmiştir.
  • Akademisyenlerin açıklamasında (2) da belirtildiği gibi, BTK, uygulamaya yeterli ilgi gösterilmediği için bu haberler de dahil olmak üzere, filtre uygulamasını aklama ve sorgulanmadan benimsetme amaçlı birçok kamuoyunu yanıltıcı çalışma yapmayı sürdürmektedir.

Konu ile ilgili bilgi sahibi olan herkesi bu bilgileri paylaşmaya ve gerçekleri savunmaya çağırıyoruz.

Alternatif Bilişim Derneği

 

(1) http://www.saferinternet.org/web/guest/blog?p_p_id=homeBlog_WAR_insafeportlet&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_homeBlog_WAR_insafeportlet_action=detail&_homeBlog_WAR_insafeportlet_articleId=312738&#p_homeBlog_WAR_insafeportlet

(2) http://www.alternatifbilisim.org/wiki/BTK%27n%C4%B1n_Filtre_Uygulamas%C4%B1na_Kar%C5%9F%C4%B1_Akademik_Fark%C4%B1ndal%C4%B1k_ve_T%C3%BCm_%C3%9Cnv._Rekt%C3%B6rl%C3%BCklerine_%C3%87a%C4%9Fr%C4%B1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: