İnternetin Yaratıcılarından Vint Cerf’den BM’nin Net’i Düzenleme Girişimine Karşı Eylem Çağrısı

İnternetin temeli olarak hizmet gören TCP/IP ağ protokollerinin yaratıcılarından efsanevi bilgisayar bilimcisi Vint Cerf’in nete eski Telekom düzenlemelerini uygulamak istemesinden memnun değil. Google’ın Baş İnternet Pazarlamacısı Cerf Google’ın resmi bloğunda bu hafta yazdığı yazıda Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin interneti düzenleyen anlaşmasında değişiklik yapmasını protesto etmek için harekete geçmeye çağırdı.

Birleşmiş Milletlerin bir kuruluşu olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği bu hafta tarihinde ilk kez anlaşmayı uygulamak için karar almak amacıyla dünya çapında hükümetlerin katılımıyla toplantı düzenleyecek.  Cerf bu toplantının İnternete zarar verecek çeşitli düzenlemelerin kabul edilmesi olasılığı olduğunu, birçok otoriter yönetimin konuşma ve ifade özgürlüğüne zarar verecek oldukça kısıtlayıcı kurallar önermesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Cerf CNN’in okuyucu köşesine yazdığı ayrı bir yazıda “Birkaç/birçok otoriter rejimin, muhalifleri daha kolay bulup tutuklayabilmek için internetin anonimliğini yasaklamayı önereceği bildirilmiştir.” “Diğerleri de özel sektör sisteminin sorumluluklarından alan adları ve internet adreslerini yönetme işinin BM’ye devredilmesini önerdi.  Ancak diğer tekliflerin sınır ötesindeki insanlara ulaşabilmesi için yeni hat ücreti ödeyecek büyük ya da küçük internet içerik sağlayıcısı gerektirmektedir.

Cerf, İTÜ’nün toplantısını onaylamadığını göstermek için herkesi Google’ın “Hareket geçin” sayfasındaki  dilekçeyi “özgür ve açık bir internet” için destek verme çağrısında bulundu.

Kaynak: Vint Cerf opposes ITU Internet regulations, urges action | BGR http://bgr.com/2012/12/04/vint-cerf-opposes-itu-internet-regulations/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: