Tim Bernes-Lee’den UTU’ya karşı açıklama….

World Wide Web’in yaratıcılarından Tim Berners-Lee Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin Dubai’de gerçekleştirdiği toplantıda internetin BM yönetimine bırakılmasını eleştirerek internet yönetiminin bu işi zaten iyi yapan gruplara bırakılması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Genel Sekreteri Dr. Hamadoun Toure ise etkinlik öncesi  UTB’nin internet yönetişimini devralmasına gerek olmadığını söyledi.

Dubai’de yapılan Birlik toplantısında 193 ülke katılmakta, toplantıda amaç 1988 yılından beri revize edilmemiş telekomünikasyon anlaşmasını revize etmektir.

UTB’nin amacın dünya nüfusun üçte ikisinin internet erişimine sahip olmadığı gerçeğini değiştirmek olması gerektiğini açıkladı.

ABD ise Rusya’nın internet yönetişimini değiştirmek için sunacağı öneriyi engelleyeceğini açıkladı.

Rusya’nın önerisinde, üye ülkelerin internet yönetişiminde kaynakların adreslenmesi, tanıtılması ve adlandırılması ve internet altyapısının geliştirilmesi ve işletilmesinde eşit hakka sahip olması gerektiği belirtilmiştir.

Tim Berners Lee ise mevcut düzenlemelerin aynen devam etmesi, hükümetlerin zaten değişikliklere etkide bulunduğunu, erişimi artırmak için uluslararası anlaşmaya internete özgü bölümler eklemeye gerek olmadığını söyledi.

Dr Tourenin erişimiden ziyade internette tarafsızlık, hükümetlerin casusluk faaliyetleri ve erişimi engelleme faaliyetlerine odaklanmak gerektiğini söyledi.  Ayrıca oylama yoluyla alınacak her türlü önlemi engelleme niyetinde olduğunu söyledi.

İnsan Hakları

Toplantıya katılan delegelere yeni telekomünikasyon anlaşmasının metnini kabul etmek için iki hafta verilmiştir. Revize edilecek anlaşmanın “çevrimiçi barışçıl toplanma özgürlüğü” gibi nette ifade özgürlüğünü koruyacak bir madde içermesi gerektiği uyarısında bulunulmuştur.

UTB, metnin ateşli bir tartışmaya yol açtığı konu zaten insan hakları anlaşmaları tarafından ele alındığı ve iletişim anlaşmalarında neyin olması gerektiği belirtildiği için tartışmanın gereksiz olduğu ifade edilmiştir.

Konferans 14 Aralık’a kadar devam edecek.

Kaynak:  BBC News – Sir Tim Berners-Lee flags UN net conference concerns – #WCIThttp://www.bbc.co.uk/news/technology-20594779#

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: