TCP/IP’in 30.yılı….İnternet 30 yaşında…

Bundan 30 yıl önce, Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET), Network Control Protocol’den TCP/IP olarak bilinen, Transmission Control Protocol and Internet Protocol geçerek bildiğimiz anlamda internetin temellerini 1 Ocak’ta attı.

Tabii ki, bilgisayarlar arasındaki “ağ iletişimi” 1960’lardan itibaren kullanılıyordu. Geçiş, ARPANET’in Network Control Protocol’ün sınırlarını zorlamasıyla başladı.

Geçişin yaşandığı 1983’te bilgisayar ağında bin tane bilgisayar bağlıydı ve bu sayı sürekli büyüyordu. ARPANET’in karmaşık ve sürekli büyüyen ağı kontrol edebileceği yeni bir protokole ihtiyacı vardı.

Vint Cerf ve Robert Kahn yaklaşık on yıl boyunca bu sorunu üzerinde çalıştı. On yılın sonunda, 1 Ocak 1983’te TCP/IP doğdu. TCP/IP’nin kullanıma geçmesinden dokuz yıl sonra Tim Berners-Lee TCP/IP’yi kullanarak hipermetin (hypertext -HTTP) belgeleri birbiriyle ilişkilendirdi. Lee buna World Wide Web diyordu yani ‘www’.

Internet’in gelişiminde onlarca dönüm noktası oldu. Ancak TCP/IP’ye geçiş bildiğimiz anlamda internetin başlangıcı oldu.

* Bu haber SlashGear ve GeekoSystem’den derlenmiştir.Kaynak: http://www.bianet.org/bianet/yasam/143242-internet-30-yasinda Erişim: 02.01.2013

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: