Veri Korumaya Giriş El Kitabı Tanıtımı

Alternatif Bilişim Derneği, Veri Korumaya Giriş broşürünü yayınladı. Ücretsiz olarak edinilen bu broşür internette gezinen ve paylaşan her kullanıcıya kişisel verileri korumayı öğreten bir el kitabı.

İstanbul – BİA Haber Merkezi
01 Mart 2013, Cuma

Alternatif Bilişim Derneği European Digital Rights’ın (EDR) hazırladığı “An Introduction To Data Protection” (Veri Korumaya Giriş) isimli internette kişisel bilgileri koruma yöntemleri ile ilgili bilgi veren broşürü Türkçe’ye çevirdi.

İnternet kullanımı sırasında kişisel verileri korumaya yönelik bir el kitabı niteliğinde olan “Veri Korumaya Giriş” broşürü on iki bölümden oluşuyor.

İlk bölüm olan Kişisel Veriler’de nelerin kişisel veri olduğu ve neden önemsenmesi gerektiği anlatılıyor. İkinci bölüm: Anonimleşme ise internette kişisel verilerin gizli kalıp kalamayacağını anlatıyor.

Bu bölümde internette sadece “şu kadar haneli sayı” olarak var olan kullanıcıların kimliklerinin ne kadar gizli olduğu tartışılıyor. İnternette sayı olarak yer almanın gizlilik için yeterli olmadığı, önemli olanın “anonimlik setinin” büyüklüğü olduğu ifade ediliyor.

1997 yılında Netfix kullanıcılarına yönelik bir araştırmanın aktarıldığı broşürde üzerinde sadece posta kodu ve doğum tarihi bilgisi olan tıbbi kayıtların incelendiğinde tek tek bireylere ulaşılabildiği belirtiliyor.

Bu yüzden “insan” olarak kaydedilen bir veri tüm insanları kapsarken “sarı saçlı insan” daha küçük bir gurubu kapsıyor. “Beyoğlu’nda yaşayan kadın sarı saçlı insan” ise daha da kısıtlı bir gurubu tanımlıyor. Bu yüzden broşürde kişisel verilerin gizliliği konusunda önemli olanın “anonim setinin” büyüklüğü olduğu vurgulanıyor.

Broşürde internette gezinirken nelere “razı” olduğumuz, kişisel verilerimizin güvenliği hakkında bilgi veriyor, sosyal paylaşım sitelerinde verilerimizi nasıl koruyabileceğimize dair yöntemleri aktarıyor.

Veri Korumaya Giriş, interneti kullanan ve paylaşan kullanıcılara yol yordam gösteren, anlaşılır bir dille anlatılmış el kitabı niteliğinde. Kitaba ulaşmak için tıklayın. (EA)

Kaynak: http://www.bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/144790-kisisel-bilgileri-koruma-rehberi#

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: