Belge Özgürlüğü Günü -27 Mart 2013

Belge Özgürlüğü Günü, açık standartlar ve açık belge biçimleri  konularında kullanıcıları bilinçlendirerek, belgeleri özgür kılmak  amacıyla 2008 yılından beri her Mart ayının son Çarşamba günü kutlanan evrensel bir gündür. Avrupa Özgür Yazılım Vakfı’nın (FSFE) öncülüğünde, dünyanın birçok yerinde, gönüllülerin destekleriyle yürütülen bir kampanya niteliğindedir.

Bu sene biz de Türkiye’deki gönüllüler, Belge Özgürlüğü Günü ve açık standartlar konusunda yürütülen bu kampanyaya destek olmak için çalışıyoruz.

http://belgeozgurlugu.org.tr/
adresinde çeşitli dokumanlar, logo ve banner  ve kutlama bilgileri  var:

Şu andaki  etkinlik bilgileri  şöyle:

1) Ankara
a) BMO da  toplantisi:
18:30  BMO Ofisi
http://belgeozgurlugu.org.tr/bmo-belge-ozgurlugu-gunu-2013-bulusmasi/
b) Siemns ofisi
c) Bilkent U. Dogu Kampus  C  Binasi  DB01
  12:40-13.30

2) Istanbul  Hacker Space Bulusmasi  19:00

http://belgeozgurlugu.org.tr/istanbul-hackerspace-belge-ozgurlugu-gununu-kutluyor/

3) İzmir

a) İzmir Belge Özgürlüğü Günü buluşması, 27 Mart 2013 Çarşamba tarihinde Konak‘ta Kızlarağası Hanı’nın arkasında, Neşe Köfte’nin yanında bulunan Azize Kafe‘de saat 18.30′da gerçekleştirilecek. Yer ve içerik ile ilgili ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

http://belgeozgurlugu.org.tr/izmir-belgeozgurlugu-2013/
b) Gönüllü bir ekip Tübitak’ın liselerarası proje yarışmasına katılarak, birçok farklı şehirden katılan öğrenci ve öğretmenlere açık standartlar, açık belge biçimlerinden bahsederek, broşür dağıtarak Belge Özgürlüğü Günü’nü kutlayacak.
——————
Belge Özgürlüğü Nedir?

Her yıl Mart ayının son Çarşamba günü yapılan Belge Özgürlüğü Günü, açık standartlara ve belge biçimlerine farkındalığı arttırmak amacıyla kutlanan bir gündür. Bugün herkesi bu konuda bilinçlenmeye ve kutlamaya çağırıyoruz.

Peki bugün sizin için neden önemli? Özgür belgeler, yazarın niyeti doğrultusunda her şekilde kullanılabilir. Bu belgeler çeşitli araçlar yardımıyla okunabilir, aktarılabilir, düzenlenebilir ve dönüştürülebilir. Özgür olmayan belgeler ise belirli yazılımlara ya da şirketlere bağımlıdır. Yazar, bunları nasıl kullanılacağını kendisi seçemez. Çünkü bunlar teknik kısıtlamalar tarafından kontrol edilirler. Bu durumu güçlü bir arabanın yapay olarak hızını 30 km/saat’e sabitlendiği haline benzetebiliriz.

Belge formatlarının pratik hayatta yaratabileceği sıkıntılar nelerdir? Önemli bir dosya aldığınızda bilgisayarınızın onu tam olarak okuyamadığı zamanları hatırlayın. İşinizde gereken bir eki açabilmek için yeni bir uygulama almak ya da indirmek zorunda bırakıldığınız zamanları düşünün. Bu tarz uyumsuzluk örneklerinin genellikle yaşanmasının nedeni; gizli (kapalı) ve özel mülk (tescilli) olarak gösterilen depolanmış bilgilerdir. Bunlar insanlar, şirketler ve hükümetler için çok büyük problemlere neden olmaktadırlar. Aynı zamanda bu durumun topluma maliyeti yaratıcılık, üretkenlik ve etkililik açısından çok büyüktür. Uyumsuz standartlar pazarları manipüle etmekte ve şirketlerin müşterilerine onların temel verilerini öğrenmesi için bile yüksek ücretlerle yükümlendirilmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca kapalı standartlar, dünyanın en kötü teknoloji tekelinin temelidir.

Örnek: Sizin temel kelime işlemci uygulamanız, iş arkadaşlarınızdan gelen bir dosyayı açamaz. O dosyayı açabilmek için sizde halihazırda bir tane olduğu halde yeni bir yazı işlemci programı almanız ya da indirmeniz gerekir.

Siz de kendi şehrinizde etkinlikler düzenleyerek, ilanlar dağıtarak, konuşmalar düzenleyerek, blogunuza banner ekleyerek, bağış yaparak ve daha fazlasıyla katılabilirsiniz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: