Nefreti Filtrelemek…

Yazan: Özgür Uçkan

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bilişim Hukuku Kulübü’nün düzenlediği “Bilişim Hukuku Konferansı”nda “nefret söylemi” konulu bir konuşma yaptım (http://goo.gl/gJ1os). Gerek yaptığım konuşma, gerekse sunumum, Alternatif Bilişim Derneği’nin  bu konudaki çalışmalarına ve görüşlerine dayanıyordu (http://goo.gl/beN7d).  

Bu, bilişim ve internet hukukunun ülkemizde ihmal edilmiş alanlarından ve bence Türkçe internetle ilgili can alıcı sorunlardan birini oluşturuyor. Konu oldukça hassas ve karmaşık. Özellikle ifade özgürlüğünün nerede bitip nefret söyleminin nerede başladığı ve her bir ülkede kanun koyucunun konuyu kendi “ulusal hassasiyetleri” ve hakim ideolojik yapısı çerçevesinde hukuksallaştırması oldukça tartışmalı bir durum yaratıyor. Buna, özellikle milliyetçi ve ırkçı kışkırtmaları kullanışlı bir iktidar aracı haline getirme eğilimi yüzünden, nefret söyleminin kovuşturulmak bir yana teşvik edilmesi olgusunu da eklersek mesele iyice çetrefil bir hal alıyor.  

“Nefret söylemi”, uluslararası hukuk teamüllerine göre, her türlü hoşgörüsüzlükten kaynaklanan ve önyargılardan beslenen nefreti yayan, teşvik eden, savunan ya da haklı çıkaran ifade biçimleri için kullanılır (http://goo.gl/PbRGw; http://www.nefretsoylemi.org/). Söylem, herhangi bir ifade değildir: Örgütlü bir ifade biçimidir; amacı vardır; bu amaç genellikle politiktir; ve söylem üzerinden dil içerisindeki iktidar ilişkilerini okumak, anlamlandırmak mümkündür. Nefret söylemi de, hakim iktidar ilişkilerinin ürettiği “ben/biz” algısı üzerinden bu ilişkilerin dışında kalan kesimlerin ötekileştirilmesine ve dahası hedef haline getirilmesine hizmet eder. İşte bu yüzden nefret söylemini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyiz.

Türkçe internet, özellikle de sosyal medya ve haber sitelerinin okuyucu yorumları nefret söyleminin giderek yükseldiği alanlar ve bu konuda alarm zillerini çalmanın vaktidir. “İnternet’te yayılan, dolaşıma giren nefret söylemine karşı kullanıcıların farkındalık bilincini geliştirmek ve yeni medya ortamlarını karşı örgütlenmeler ile barış dili için kullanmak gereklidir. Nefret söylemi yayan, farklı olanı hedef gösteren ve nefret suçunu teşvik eden haber sitelerini, okur yorumlarını, web sitelerini, Facebook gruplarını, Twitter mesajlarını “şikayet et kaldır” yolu ile yeni medya ortamından belki ‘yok edebiliriz’.” (http://goo.gl/QtLJ9)

Hatta, kendi öznel ahlak anlayışını vatandaşa dayatan ve işine gelmeyen içeriği erişilmez kılıp politik sansür uygulayan sözde “güvenli” internet filtreleri yerine, nefreti filtreleyebiliriz… Çünkü nefretten ve şiddetten arınmış ve barışa imkan tanıyan bir internet, özellikle çocuklar ve gençler için kesinlikle daha “güvenli” olacaktır…

 Kaynak: http://www.bthaber.com/nefreti-filtrelemek/#

 

           

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: