Gezi Parkı Basın Açıklaması

ALTERNATİF BİLİŞİM DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Gezi parki polis siddet.jpg
31 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da Gezi Parkı’nda, yaşadıkları kentteki bir alanın ticari amaçla AVM’ye dönüştürülmesini, kentin yeşil bir alanının betonlaştırılmasını protesto eden kendi yurttaşlarına, devlet erki ölçüsüz ve aşırı şiddet kullanmıştır. Anayasal ve temel insan hak ve özgürlüklerinin bir bileşeni olan toplanma özgürlüğü ve fikir-kanı beyan etme hakkını barışçıl yollarla kullanan yurttaşlarımıza İstanbul Emniyeti tarafından art niyetli ve orantısız cebir kullanımı gerçekleşmiştir. Bu durum Türkiye’de temel sivil hakların ve Anayasa’nın toplanma ve ifade özgürlüğü ile yurttaş katılımı ile ilgili tüm temel hakların ihlali anlamına geldiği gibi, taraf olduğumuz BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Avrupa Temel Haklar Şartı’nın da açıkça ihlalidir.

Demokratik bir toplum içinde yaşamadığımız, temel hak ve özgürlüklerini kullanma talebi geldiği zaman yurttaşına sadece “biber gazı” ile nefes alma olanağı tanıyan bir ülkede yaşadığımızı görüyor, tecrübe ediyoruz. Demokratik bir rejimde devlet erkinin ve onun zorlayıcı iktidar aracı emniyet kuvvetlerinin iktidarının meşruiyetini temellendirdiği yurttaşına reva görüğü bu durumu ve cebiri kınıyoruz.
Türkiye’de her çeşit sivil yurttaş tepkisinde emniyet kuvvetlerinin olağan hale gelen ve getirilen bibergazı sıkma ediminin zorlayıcı ve baskıcı iktidarın şiddetinin bir göstereni olduğunu kamuoyuna duyuruyoruz.

http://bit.ly/18Ec1RC

 

ALTERNATIVE INFORMATICS ASSOCIATION’S PRESS RELEASE

On May 31 2013, state power /Turkish police has used disproportionate force against citizens protesting the the government’s decision to build a shopping centre at the expense of one of Istanbul’s most famous park Gezi Park.  Freedom of assembly and the right to express an opinion is a component of the constitutional and fundamental human rights and freedoms. Turkish citizens have used this right peacefully. But İstanbul police use disproportionate force. This situation means the violation of the fundamental rights written at the Constitution. Also this situation is the violation of UN Universal Declaration of Human Rights and the European Convention on Human Rights and the European Charter of Fundamental Rights. We see that we are not living in a democratic society, we are living in a country that government uses tear gas against its citizens when they want to use their democratic rights. We condemn this violence. We announce to the public that at any kind of citizen response using tear gas is the signifier of the severity of a coercive and oppressive government.

Reklamlar

One Response to Gezi Parkı Basın Açıklaması

  1. reis dedi ki:

    Görülene göre polis saldırıyor milleti kışkırtıyor polis saldırısından önce kimsenin bişey yaptıgı yok…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: