Twitter’a Yasak…Akıl Tutulmasıdır!

Twitter, Türkiyeli kullanıcıların ifade özgürlüklerini kullandıkları çok temel bir mecra haline gelmiştir. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümet temsilcileri, gazeteciler, bürokratlar, milletvekilleri, yazarlar, sanatçılar, sendikacılar ve aktivistler, her renkten politik görüşere sahip insanlar, baskı altında olan gruplar, toplumun her kesiminden insanlar, her konuda görüşlerini dile getirmekte, güncel tartışmalara katılmaktadır. Geleneksel medyanın hükümet tarafından baskı altında tutulduğu bir ortamda bu mecralar hayati önemdedir. Sansürsüz şekilde olan biteni takip edebildiğimiz tek yer İnternettir. Böylesi kritik bir mecranın, hem de seçim öncesinde kapatılması kabul edilemezdir. Açıkça ifade özgürlüğünün ihalidir.

 

 

Seçme ve seçilme özgürlüğüne müdahale

 

Seçim arifesindeyiz. Seçime giren parti ve adaylar yoğun bir şekilde Twitter’i kullanmaktadır. Bu sayede yurttaşlar adayları yakından takip edebilmekte, dertlerini ifade edip, adayların çözüm önerilerini duyabilmektedir. Onları çözüme zorlamakta, sözler almaya çalışmaktadır. Bu sebeple, Twitter yasağı aynı zamanda seçme ve seçilme özgürlüğüne de müdahaledir.

 

tban

 

Seçimlerin güvenliğinden kaygılıyız

 

Oldukça gergin bir ortamda seçimlere yaklaştık. Internet, seçim günü yaşanabilecek haksızlıkların, hile girişimlerinin hızlıca duyurulabilemesi ve başta oy sayımı olmak üzere seçim süreçlerinde yurttaş denetimini sağlayacaktır. Böylece seçimlerin güven içerisinde geçmesinin güvencelerinden birisi olacaktır. Fakat bu engellemeler hem bu olanakları yok etmekte, hem de ortamı daha da gererek güvensizleştirmektedir. Kaygıları arttırmaktadır.

 

 

Hukuk, hükümet enstrümanı haline gelmiştir

 

Twitter’in kapatılmasına bazı mahkeme kararları gerekçe gösterilmektedir. Ancak uzunca süredir Türkiye’de kimin hukukuna veya mahkemesine güveneceğimizi bilemiyoruz. Hukuki gerekçeler artık kolayca uydurulabilir ve yorumlanabilir enstürmanlar haline geldi. Üstelik TİB, daha önce bazı mahkeme kararlarını kanunda tanımlı görev alanım değil diyerek uygulamamıştır. Sadece katalog suçlar ile ilgili kapatma yetkim var diyerek reddetmiştir. Ama bazı durumlarda aynı yetkisizlikle bu kararları uygulamıştır. Mahkeme kararlarının aynı keyfiyetle daha önce uygulanmayıp şimdi uygulanıyor olması Başbakan’ın sözlerini hatırlatmıştır: “Twitter, mivitir köklerini kazıyacağız”

Hükümet maalesef bir süredir akıl tutulması içerisinde. Son internet yasası değişiklikleri dahil bir çok düzenleme ve uygulamayı akıl sınırlarımız, temel demokratik değerler içerisinde açıklamamız oldukça zordur. Twitter’ı kapatmak da bir çaresizlik ve akıl yoksunluğudur.
Bu utanç verici sansür uygulaması kesinlikle kabul edilemez. Sansüre ve oto sansüre karşı Internetimize sahip çıkalım.

Alternatif Bilişim Derneği21 Mart 2014

 

 

Reklamlar

2 Responses to Twitter’a Yasak…Akıl Tutulmasıdır!

  1. […] You’ve probably heard that Twitter blocked in Turkey. Also latest news adds that Google DNS is blocked too. I wanted to write something about it but I really don’t have enough time for writing a detailed piece about that right now. Instead of writing I’ll share our organization Alternative Informatics Association’s statement about this censorship. (You can read Turkish version of the statement here.) […]

  2. […] You’ve probably heard that Twitter blocked in Turkey. Also latest news adds that Google DNS is blocked too. I wanted to write something about it but I really don’t have enough time for writing a detailed piece about that right now. Instead of writing I’ll share our organization Alternative Informatics Association’s statement about this censorship. (You can read Turkish version of the statement h… […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: