Neden İnternet Ungovernance Forum Düzenliyoruz?

Internet Ungovernance Forum açık, güvenli ve özgür bir İnternet isteyenlerin buluşma noktası!
4-5 Eylül’de yapılacak olan Internet Ungovernance Forum’u, temel hak ve özgürlüklerin, açıklığın birlikteliğin ve ağ tarafsızlığının internetin yapı taşları olarak kalmasını isteyenler için organize ediyoruz. İsteğimiz, İnternet’in şu an sahip olduğu ciddi problemler hakkında konuşmak, bunları nasıl çözeceğimizi bulmak ve eyleme geçmek için bir yol çizmek.
Forumumuz, yine 2-5 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan Internet Governance Forum (IGF) 2014 ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar bu önemli etkinliğe iştirak edecek. Bizler, İnternet’in en önemli sorunlarının IGF’de hakettiği ilgiyi göremediğini fark ettik. Etkinliğin “Multi-stakeholderism” yapısı yüzünden, İnternet’in sahip olduğu problemlerin çoğunun asıl müsebbibi olan devlet ve şirketler, IGF’de gereğinden fazla temsil edilmekte. Bu yüzden bizler de, İnternet’i savunmak ve sivil toplum örgütlerinin, aktivistlerin ve halkın da seslerini duyurabilecekleri bir alan yaratmak için önayak olmaya karar verdik.
Bizim için en hayati sorunlar; sansür ve ifade özgürlüğü, gözetim ve mahremiyet, aşırı ticarileşme ve süper tekeller, korumacı, yasakçı, muhafazakar yaklaşımlar ve Türkiye’de de tanık olduğumuz korkunç yönetişim örneklerinden oluşuyor. Bizler bu problemleri İnternet ve diğer dijital altyapıların bütünleşmiş olduğu siyasi, sosyal ve ekonomik bağlamlardan bağımsız olarak değerlendirmiyoruz. Katılımcılarımızdan da, İnternet’in sorunlarını sadece teknoloji kaynaklı görmemelerini, zira bu tür bir bakış açısının sorunların çok da önemli değilmiş gibi algılanmasına yol açabileceğini bilmelerini istiyoruz. Bizler İnternet’i toplumumuzun, şehirlerin, eğitimin, sağlığın, iş, medya, iletişim, kültür ve günlük aktivistlerin temel altyapısı olarak yeniden yapılandırmak istiyoruz.
Artık, istediğimiz İnternet’i yaratabilmek için tüm dünyada dayanışma ağlarını güçlendirmek ve birlikte mücadele etmek kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu yüzden, Ungovernance Forum’u İnternet’in sorun ve çözümlerini cesurca, hiçbir şeyi saklamadan ve tartışmaktan kaçınmadan konuşabileceğimiz bir etkinlik olarak hayal ettik. Forumun programını oluşturmak için, sahip olduğumuz güçlü, fakat sınırlı çevremizi kullandık. Bu yüzden sizleri, bu etkinliği kolektif hayalgücümüzü ve eylem taktiklerimizi geliştirmekte kullanmaya davet ediyoruz.
Bizler, Alternatif Bilişim Derneği olarak, İnternet’in herkesin temel hakkı olduğunu, özgür ve eşit olması gerektiğini ve hak mücadelesi için elzem olduğunu düşünüyoruz. Eğer siz de özgür, güvenli ve açık bir internet istiyor ve bunun için mücadele ediyorsanız, sizlerden Internet Ungovernance Forum’a mümkün olduğunca katkı sunmanızı ve destek olmanızı istiyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: