Yeni İnternet Kanunu Sayesinde YouTube, Twitter, Facebook Aynı Anda Engellendi

Yazan: Füsun Sarp Nebil

turk-internet.com Notu : Kararı görmeden önce sadece duyum aldığımızda “yeni internet maddeleri” olmalı diye yorumladık. Çünkü bu kapatma katalog suçlara girmiyor. Hatırlayacaksınız yeni maddeleri tanımlarken de 500-600 suçtan kapatma yapılabilecek yorumunu anlatan bir yazı yazmıştık (Katalog Suçlar Yerine, İnternet Artık 500-600 Civarı Suç ve Hatta Şüphe Üzerine Kapatılabilecek). Ancak daha sonra kararı verdik ve mevcut 5651 içinde kapatma verildiğini gördük ama avukatlar geçerli olmadıklarını bildiriyorlar (Bkz :YouTube, Facebook, Twitter Neye Göre Kapatıldı?).

Türkiye tarihinde sosyal ağlarla ilgili verilen en kapsamlı erişim engellemesi kararıyla Twitter, Facebook ve YouTube kapatıldı. Yüzlerce sayfa linkinin yer aldığı bildirilen karar, Cumhurbaşkanı tarafından 20 martta onaylanan “Yeni İnternet Maddeleri”, yani 5651 sayılı kanuna getirilen 9’uncu maddesinin 3 ve 4cü fıkrasına göre yapılmış.
Tweet

Mahkeme kararının esastan hukuka aykırı olması bir yana, karara baktığımızda, sitelere tümden erişim engellenmesi değil URL engellenmesi istenmiş. Bu karara göre, eğer içerik çıkarılmazsa, o zaman herhangi bir sitenin tamamına erişim engelleme kararı verilebilir. Karar henüz çok yeni, Youtube, Twitter ve Facebook’a tahminen bugün yeni duyurulmuştur. Eğer onlar bu içerikleri engellemeseydi veya çıkarmasaydı, mahkeme kararına göre tümden engelleme söz konusu olabilirdi. Ancak, bu şirketlerin genelde URL engelleme kararlarını derhal yerine getirdiklerini daha önceki kararlardan biliyoruz. Bu durumda, Erişim Sağlayıcılar Birliği’nin ve Erişim Sağlayıcı’ların derhal tüm siteleri erişime açması gerekir, aksi takdirde suç işlemiş olurlar. Nitekim mahkeme kararını yanlış uyguluyorlar. Bu eylemleri, Türk Ceza kanunu’nun 124. maddesindeki haberleşmenin engellenmesi suçu anlamına gelir ve 1 yıldan 5 yıla kadar yargılanmaları gerekir.

Savcının rehin alınma karelerinin yayınlanması üzerine, 3 Martta yargıdan, sosyal medyaya ve çok sayıda yerli ve yabancı yayına yönelik link erişim engelleme kararı çıktığı belirtiliyor.

Engellenmesi istenen URL’lerin ait olduğu siteler arasında şunlar var; Mirror.co.uk, Dependent.co.uk, Hürriyet, Radikal, Taraf, Rotahaber.com, İnternetHaber.com, NTV, Sondakika, 61Saat, HBDBR, Evrensel, Sözcü,

Karar, “Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan” geliyor ve aksine davrananların yani engellemeleri yapmayanların 5651 sayılı kanunun 8/10 maddesi ile 3713 sayılı kanundaki “terör ötgütü propogandası yapmak” suçundan ceza alacağı belirtiliyor. Kararda 168 tane link bulunuyor.

Kaynak: http://www.turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=49571

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: