Internet Seçimlerin Adil Geçmesinin Güvencesidir

OyunuSevenAltBil.png
Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB), servis sağlayıcı firmalara bir yazı yazarak seçim gününün ertesine kadar bir teknik bir de hukukçu olmak üzere en az iki personelin 24 saat hazır bulundurmasını talep etti. Detaylara şu bağlantıdan bakılabilir:http://www.turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=50119

ESB’nin böyle bir talepte bulunmaya yetkisinin olmaması, hatta ESB’nin gayri meşru mevcudiyeti bir yana, talebin kendisi garip ve kuşkuludur.
Bombaların patladığı, insanların öldüğü, oldukça gergin bir seçim süreci yaşadık. Seçimlerin yapılmasına saatler kaldı. Sivil inisiyatifler, seçimlere hile karıştırılmaması, oy verme ve oy sayımının kontrolü için büyük çabalar sarfediyorlar. Oy ve Ötesi, Türkiye’nin Oyları gibi gönüllü inisiyatiflerin yanısıra, CHP, MHP ve HDP kendi seçmenlerini seferber ederek seçimlerin adil olması için çabalıyorlar.
Bütün bu çabaların ortak sahası ise Internettir. Tüm bu organizasyonlar bilgi akışı ve iletişimlerini Internet aracılığı ile sürdürmekteler.
ESB’nin bu talebi, aklımıza bu çabaların sabote edilmesine aracılık edileceği şüphelerini getirmektedir.
Bu çabaları engellemeye, oy verme ve oy sayımı süresince yaşanacak gelişmeleri halktan uzak tutmaya yönelik, ilgili sitelere, sosyal medyaya verilecek erişim engellemeleri veya teknik zorbalıklar, hatta erişimin tümüyle kesintiye uğratılması, temel insan hak ve hürriyetlerinin açıkça ihlali anlamına gelecektir.
Hükümeti, ESB’yi ve Internet Servis Sağlayıcıları sorumlu davranmaya, seçimlerin adil şekilde geçemesi için çabalayan tüm yurttaşlara yardım etmeye çağırıyoruz.
Alternatif Bilişim Derneği

6 Haziran 2015

Yaymak için: https://twitter.com/altbilisim/status/607129748238573569
Görsel http://oyveotesi.org/gorsel-kaynaklar/ adresinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: