LaborComm 2016 7. Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı 7-8 Mayıs 2016, Ankara, Türkiye

11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Kapsamında
Emek ve iletişim üzerine düşünen, çalışan ve siyaset üreten akademisyenler ve aktivistler 7. Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı’nda bir araya geliyor. Konferans, 7-8 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara’da, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Ahmet Taner Kışlalı Sanat Evi’nde gerçekleştirilecektir.

ÇAĞRI

İnternet’i ve İnternet dolayımı ile toplumsal değişimi çözümleme çabaları günümüzde hâlâ “vaatler” ve bu “vaatlerin” gerçekleşip gerçekleşmediği çerçevesinde yürütülen tartışmalar eşliğinde sürmektedir. Akademik tartışmanın bu çerçevesi, oldukça geniş bir literatürün ve karşı literatürün oluşmasına katkıda bulunmuş olmasına rağmen, içinde bulunduğumuz durumu eleştirel ve bütünlüklü bir biçimde kavramamıza yetmemektedir. Bugün içinde yaşadığımız toplumu çözümlemek ve değiştirmek, İnternet’in de başat bir unsuru olduğu toplumsal değişimi eleştirel ve bütünlüklü bir biçimde kavramayı ve derinleştirdiği çelişkileri açığa çıkartmayı ve tüm bunlardan yola çıkarak yeni ütopyalar tasavvur etmeyi gerekli kılmaktadır.
LaborComm 2016, önceki yıllarda olduğu gibi, İnternet’in temsil ettiği teknolojik gelişmeler eşliğinde yaşadığımız dönemi eleştirel ve bütünlüklü bir biçimde kavramak, emeğin özgürleşiminden yana gelecek tasarımları oluşturabilmek, bu tasarımları gerçekleştirmek üzere gerekli praksisi yaratmak amacıyla aşağıdaki başlıklara yoğunlaşan ama bunlarla kısıtlı olmayan katkılarınızı (bildiri ve atölye çalışmaları) beklemektedir:

 İnternet’in ve ağların ekonomi politiği.
 Teknoloji ve emek süreçleri.
 Emek ve emek süreçlerine dair yeni kavramların (sayısal emek, izleyici emeği, üretketici, üretketim vb.) sorgulanması.
 Bilgi ve iletişim teknolojilerinin üretim sürecinde yarattığı/yaratacağı değişimlerin sorgulanması.
 Emek örgütleri ve teknoloji eksenli yeni örgütlenme biçimleri.

Konferans Takvimi:

4 Nisan 2016: Bildiri özetlerinin son gönderilme tarihi. Bildiri özetleri (azami 500 kelime) info@laborcomm.org adresine gönderilecektir.
8 Nisan 2016: Kabul edilen bildirilerin duyurulması.
2 Mayıs 2016: Bildiri metinlerinin son gönderilme tarihi. Tam metinler info@laborcomm.org adresine gönderilecektir.
Konferans Sekreteryası: Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Bilişim Anabilim Dalı.
Çağrı metni ve konferansla ilgili daha ayrıntılı bilgi konferansın internet sitesinde (www.laborcomm.org) yer almaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: