Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nden çocuklara 23 Nisan hediyesi; Dijital Oyun Atölyesi

25.4.2016/NU Yeni Medya Basın Bülteni

Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Yeni Medya Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri, 23 Nisan Çocuk Haftası kapsamında ilkokul öğrencileri ile Dijital Oyun Atölyesi etkinliği düzenliyor. İlkokul 4. sınıf öğrencisi çocuklar için düzenlenecek olan oyun atölyesinde, dijital ortamda çocuklara program yazma ve kodlama konusunda bir eğitim verilecek.

Çocuklara yönelik etkinlik 25 Nisan Pazartesi günü saat 13.30’da başlayacak. Üniversitenin Sadabad Kampüsü’ndeki bir bilgisayar laboratuvarında yapılacak olan oyun atölyesine Yeni Medya bölümünün 2. ve 3. sınıf öğrencileri ile birlikte, ilköğretim 4. Sınıf öğrencisi 12 çocuğa Unity ve Scratch programları üzerinden oyun tasarlama gösterilecek. Ayrıca çocuk haklarına dair kısa bir sunum yapılacak. Atölyenin hedefi, hem yeni medya öğrencilerinin küçük çocuklara öğretme deneyimi yaşaması hem de küçük çocukların dijital bilgi ve becerilerini geliştirerek bu alana ilgilerini arttırmak. Atölye sonrası çocuklara, bölümdeki öğrencilerin hazırladığı küçük hediyeler verilecek.

Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya Bölümü öğrencileri, öte yandan 2015-2016 öğretim yılının sonuna yaklaşıldığı şu günlerde dönem içi çalışmalarını İnternet ortamında yayınlamaya başladılar. Türkiye’de İnternet’in doğum günü vesilesiyle her yıl kutlanan İnternet Haftası kapsamında; Türkiye’de İnternet’in gelişimine ve belirli temalardaki istatistiklere dayanarak yapılan infografikler ve diğer görsel çalışmalar bölümün resmi blogu olan nuyenimedya.wordpress.com üzerinden yayınlandı. Ayrıca Yeni Medya Bölümü öğrencileri Dijital Sanat dersleri kapsamında; sanat akımlarındaki başyapıt olan eserlere dijital dokunuşlar ekleyerek hazırladıkları gifleri bir timeline programı üzerinden yayınladılar. Geleneksel sanatla dijital sanatını birleştiren bu çalışma, çevrimiçi timeline programı sayesinde yeni medya sanatının da ilginç bir örneğini sergiliyor. Sanatın tarihsel çizgisine yeni medya penceresinden bakmak isteyen sanat severler için çalışma, bölüm blogunda yayınlandı.

Bunlara ek olarak, bölüm öğrencilerinin dönem içinde ürettikleri “Yeni Medya Nedir?” temalı kısa filmler de yakında bölümün resmi blogunda yayınlanmış olacak. Kurmaca, video-röportaj, animasyon gibi farklı formatlarda üretilen filmler, bölüm öğrencilerinin yeni medyaya kişisel yaklaşımlarını içeriyor. Ayrıca halen hazırlıkları devam eden ve önümüzdeki haftalarda tamamlanacak olan medya tarihi konulu timeline ve diğer başka dijital görsel çalışmalar da yine bölümün blogunda yayına alınacak.

Nişantaşı Üniversitesi, Yeni Medya Bölümü öğrencilerinin özgün üretimlerini paylaşmayı amaçlayan blog, bölüm hakkında izlenim edinmek isteyen aday öğrenciler için fikir verdiği gibi internet ortamındaki tüm kullanıcılar için de yararlı olmayı hedefliyor.

Paylaşıma açılan çalışmalara ulaşmak için ilgili linkler;

Türkiye’de İnternet’in Gelişimi:

https://nuyenimedya.wordpress.com/2016/04/21/turkiyede-internetin-gelisimi/

Dijital Sanat:

https://cdn.knightlab.com/libs/timeline3/latest/embed/index.html?source=1XJx75qSXhbo4kMYOFC92MDGaB6A7R9RGj0IitwrvgHs&font=Default&lang=en&initial_zoom=2&height=650

NU Yeni Medya Bölümü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: