Alternatif Medya ve Toplumsal Hareketler Serisi’nden Yeni Kitap: Twitter ve Toplum

Alternatif Medya ve Toplumsal Hareketler Serisi’nden Yeni Kitap: Twitter ve Toplum

Alternatif Medya ve Toplumsal Hareketler Serisi‘nden yeni kitap Twitter ve Toplum Kafka yayınlarından çıktı. Axel Burns, Cornelius Puschmann, Jean Burgess, Katrin Weller, Merja Mahrt (ed.) tarafından derlenen kitabın editörleri olan Barış Çoban ve Bora Ataman.  

567 sayfadan oluşan kitap; kavramlar ve yöntemler, perspektifler ve pratikler, popüler kültür, marka iletişimi, siyaset ve aktivizm, gazetecilik, kriz iletişimi ve akademik dünyada twitter bölümlerinden oluşuyor.

İçindekiler bölümünde yer alan bazı başlıklar ise şöyle, Twitter ve Kişisel Kamuların Doğuşu, Twitter Veri Politikaları, Twitter’da Veri Koleksiyonları, Twitter Verilerinin Bilgisayar Destekli İçerik Analizi, Twitter ve Coğrafi Konum, Twitter Verileri için Enformasyon Erişimi, Hayranlarla Tweetleşmenin Tehlikeleri ve Zevkleri, Sanal Ortam Haber Ağı olaral Twitter, Twitter Kitlesel Topluluklarda Öğretim Açısından Ne Kadar Yararlıdır?

“Kitap uluslararası Twitter araştırmacılarının deneyimlerine dayanıyor”

Danah Boyd’un* kitap hakkında görüşlerinin yer aldığı bölümde şunlar yer alıyor, “Twitter, 2006’da ortaya çıkışından bu yana bir niş hizmetinden kitlesel bir fenomene dönüşmüştür; gündelik iletişimin olduğu kadar siyasal tartışmaların, kriz iletişiminin, pazarlamanın ve kültürel katılımın önemli bir enstrümanı haline gelmiştir. Ancak ardındaki temel fikir aynı kalmıştır: kullanıcılar en fazla 140 karakterle sınırlı kısa mesajlar (tweetler) gönderebilirler ve öteki kullanıcıların güncellemelerini takip edebilirler. ”

“Twitter’ın kullanımlarına yönelik güncel araştırmalara ayrıntılı ve kapsamlı bir bakış sunan ilk kitaptır”

“Çeşitli disiplinlerden ve bağlamlardan önde gelen uluslararası Twitter araştırmacılarının deneyimlerine dayanan bu kitap, Twitter iletişiminin çeşitli nosyonlarını ve kavramlarını belgeleyen, Twitter’ın kullanımlarına yönelik güncel araştırmalara ayrıntılı ve kapsamlı bir bakış sunan ilk kitaptır. Ayrıca Twitter verilerinin analizi için yöntemleri sergilemekte ve farklı araştırma bağlamlarındaki pratik uygulamaları açıklamaktadır.”

“Eğitimcilere yararlı perspektifler önermekte”

“Önemli çalışmaların bir toplamı olan -çeşitli disiplinlerden hem tanınmış hem de yeni akademisyenleri öne çıkaran- bu derleme, Twitter’ın sosyoteknik bir fenomen olarak bağlamsallaştırılmasını sağlamaktadır. Yeni araştırmalara çok önemli bir temel oluştururken, aynı zamanda, öğrencilerin sosyal medyayı anlamalarına yardımcı olan eğitimcilere yararlı perspektifler önermektedir. Kitap, naif kalıpların ötesine geçerken ve Twitter’ın tanımlanmasını sağlayan karmaşık pratikleri ve çeşitli kullanıcıları ortaya koyarken sosyal medyanın çağdaş yaşamdaki önemine ilişkin zengin bilgiler sunmaktadır.”

“Kitap gerçek zamanlı akış mesajı otobüsüne, yani Twitter’a, odaklanarak Big Data’ya ilişkin önemli bilgiler sunmakta”

“Kitap gerçek zamanlı akış mesajı otobüsüne, yani Twitter’a, odaklanarak Big Data’ya ilişkin önemli bilgiler sunmakta”

David M.Beryy* ise, ” Bu kitabın yazarlarının da haliyle altını çizdikleri gibi her yerde Big Data (Büyük Veri)’dan bahsediliyor. Alanda çalışan önemli araştırmacıları ve akademisyenleri bir araya getiren, harika bir zamanlamaya sahip bu derleme bugün en önemli gerçek zamanlı akış mesajı otobüsüne, yani Twitter’a, odaklanarak Big Data’ya ilişkin önemli bilgiler sunmaktadır. Twitter’ın toplumsal kullanımının ve pratiklerinin önemli bir araştırma alanı üzerine ampirik ve yönetimbilimsel düşünmeyi sağlayan temel bir metindir.”


 -Danah Boyd, Microsoft Research’te kıdemli araştırmacı, New York University’de Media, Culture and Communication bölümünde araştırmacı yardımcı doçent.-

*David M.Beryy, Sussex University’de Media & Communication’da okutman;Centre for Material Digital Culture’da yardımcı direktör.

Kaynak: http://dagmedya.net/2016/04/24/alternatif-medya-ve-toplumsal-hareketler-serisinden-yeni-kitap-twitter-ve-toplum/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: